Gellért-hegynyi PET-palackot termelünk évente
Hazánkban az évente keletkező mintegy 200 ezer tonna csomagolási műanyaghulladéknak 27-30 százaléka PET. Az ásványvizes és üdítős PET palackokból folyamatosan növekvő mennyiség, jelenleg évente 55-60 ezer tonna, azaz mintegy 1,4-1,6 milliárd darab kerül forgalomba. Ezzel a mennyiséggel térfogatcsökkentés nélkül hozzávetőleg 30 ezer darab 60 köbméteres kamiont lehetne megtölteni, melyeket egymás mögé állítva, a kamionsor mintegy 475 km hosszú lenne, azaz Záhonytól Hegyeshalomig érne. Az ÖKO-Pannon nyilvántartása azt mutatja, hogy a nyári hónapokban akár kétszer annyi PET palack kerül forgalomba, mint télen.
Annak ellenére, hogy a lakosság 75 százaléka tudja, hogy az italcsomagolások közül a PET palackok jelentik a legnagyobb problémát, csak minden második ember lapítja, tömöríti vagy zsugorítja össze valamilyen mértékben a könnyű, de terjedelmes pillepalackokat - derül ki a THERMO PRESS Hungary Kft. és az ÖKO-Pannon Nonprofit Kft. megbízásából készített, ma ismertetett felmérésből.
A feleslegessé vált PET palackokat sokan, sokféleképpen „kezeljük". A felmérésben megkérdezettek 17,6 százaléka a többi szeméttel együtt a kukába dobja, 19 százaléka egész palackként dobja a szelektív gyűjtőedényekbe. Egyre többen a PET palackokat áruházakba viszik vissza; a megkérdezettek 2,8 százaléka egész palackként, további 6,4 százalékuk pedig összelapított, tömörített vagy zsugorított állapotban viszi azokat egy-egy áruházba. (Az egyik áruházlánc a zsugorított palack darabjáért három forintot ad, a nem zsugorítottért kettőt.)
Az otthonokban kiürült PET palackok térfogatát egyre többen csökkentik. Döntően testi erővel (53 százalék laposra tapossa, 29,8 százalék kézzel nyomja össze) egyre bővülő részük pedig erre a célra kifejlesztett eszközzel (2,2% mechanikus préssel, 1% elektromos palackzsugorítóval) csökkenti a pille palackok térfogatát. Azonban a válaszadók 13,6 százaléka továbbra is egészben hagyja, azaz térfogatcsökkentés nélkül dobja ki azokat.
„A számok azt mutatják, hogy mi magyarok környezettudatosabbnak valljuk magunkat, mint amennyire a valóságban azok vagyunk. A szelektív gyűjtés különböző módjaiban résztvevők (82,4 százalék) magas aránya ellenére, a valóságban a kibocsátott PET palackok mennyiségének csupán 18-20 százaléka kerül begyűjtésre és hasznosításra" - értékelte a felmérést Viszkei György, az ÖKO-Pannon Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója.