Eltűnhetnek a fecskék Magyarországról

A Magyar Madártani Egyesület szerint aggasztóak a friss fecskeállomány-elemzések: ha a tendencia folytatódik, 2020-ra a fecskék többsége kipusztulhat Magyarországról.

Az elmúlt tíz évben a molnárfecskék állománya 65 százalékkal, a füsti fecskéké 44 százalékkal, a partifecskéké 30 százalékkal csökkent hazánkban.

Az MME Monitoring Központjától érkezett adatok azért olyan elkeserítőek, mert nem egy-két év változását mutatják, hanem folyamatos állománycsökkenési tendenciára hívják fel a figyelmet. Az elmúlt évek részadatai már jelezték, hogy probléma van a fecskékkel, ezért választották őket a madarászok a 2010-es év madarainak. Ám a tíz éves adatsorok most elkészült elemzése - a csökkenés valódi mértéke - még a szakembereket is meglepte.

A fajok eltűnése, a biodiverzitás visszaesése nem csak az egyes állatfajokra van hatással, hanem az emberekre is; a fecskék eltűnése indikátora azoknak a környezeti változásoknak, amik hazánkban és globálisan is megfigyelhetőek.

A fecskefogyatkozás egyebek mellett azzal állhat összefüggésben, hogy a klímaváltozás miatt növekszik a szélsőséges időjárási helyzetek (szárazságok, viharok, özönvízszerű csapadék, földcsuszamlások, árvizek) száma, ami a vonuló és a költő madarakat is veszélyezteti.

Az MME szerint a vidékies környezetben élő füsti fecskéik állománycsökkenésének egyik fő oka, hogy az elmúlt évtizedben összeomlott mind az intézményes, mind a háztáji állattartás Magyarországon. A madarászok arra is felhívták a figyelmet, hogy a leginkább városiasodott molnárfecskéket érő környezetszennyezések az emberi egészséget is károsítják.

 

Fecskék gyülekeznek a villanyvezetéken
Fecskék gyülekeznek a villanyvezetéken
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.