Emberi gént lopott a trippert okozó baktérium
Emberi DNS-t találtak baktériumban - adja hírül a Medicalonline. Az internetes portál a biologynews tudományos cikkére hivatkozva számolt be arról, hogy Northwestern Medicine kutatói megtalálták az első bizonyítékot arra, hogy a baktériumok képesek „fölvenni" az emberi gént a saját örökítő anyagaik közé.
Ezúttal a nemi betegséget okozó baktériumban, a Neisseria gonorrhoeae (kankó, tripper) találtak emberi DNS-részletet. Közismert, hogy az evolúció folyamata, nem feltétlenül lineáris, azaz a gének nemcsak szülőről gyermekre, de horizontálisan, különböző fajok között is közlekedhetnek. Az mégis meglepő, hogy baktériumok képesek örökítő anyagot szerezni az általuk megfertőzött emberektől. Kutatók 14 gonorreás beteg Neisseria gonorrhoeae baktériumainak DNS-sorrendjét határozták meg, amelyek közül háromban találtak emberi genetikai anyaggal megegyező bázissorrendet.
Mark Anderson, a Northwestern University kutatója minderről úgy nyilatkozott a tudományos ismeretterjesztő fórumoknak, hogy egyelőre nem tudni, mire használja a kórokozó az embertől szerzett genetikai anyagot. A kutatás egy másik résztvevője, Hank Seifert immunológus professzor a nagy evolúciós lépés fontosságát hangsúlyozza az emberből a baktériumba jutó DNS kapcsán (a baktériumnak sok akadályt kellett leküzdenie ahhoz, hogy egy tőle ennyire távoli faj genetikai anyagát beépíthesse), és valószínűsíti, hogy a baktérium ezzel a módszerrel alkalmazkodik a megfertőzendő személy immunrendszeréhez.
A kankó egyike a legrégebben ismert fertőző betegségeknek, leírása már a bibliában is szerepel. Kórokozója a Neisseria gonorrhoeae vagy gonococcus baktérium.
A fertőzés az esetek nagy részében szexuális érintkezéssel terjed. A partner gyakori váltogatása segíti a fertőzés terjedését. Ritka esetben a fertőzött váladékkal való érintkezés (pl.: közös törölköző használata) útján is terjedhet, illetve a szülés során a magzat fertőződhet. (Lappangási ideje 2-10 nap.)
Ez a baktérium világszerte 50 millió embert betegít meg minden évben. Bár a betegség jól gyógyítható antibiotikumokkal, a kórokozó könnyen alkalmazkodik a gyógyszerekhez. Így egyre több mindent kell bevetni a sikeres kezelés érdekében. Gonorrhoea különösen súlyos betegség, főleg a nőknél. Kezelés nélkül kismedencei gyulladásos betegségeket okoz, a következménye pedig könnyen lehet meddőség, méhen kívüli terhesség. Ritka esetekben, a baktérium ízületi gyulladást és szívbelhártya-gyulladást is okozhat.