Elvégezték az első szervátültetést HIV-pozitív betegen
A fokvárosi Groote Schuur kórházban elvégzett operáció az első szervátültetés a világon, amelyben a donor és a befogadó egyaránt HIV-pozitív. A kórház a transzplantáció fellegvára, ott végezte el a világ első sikeres szívátültetését Christiaan Barnard dél-afrikai sebész.
A HIV-fertőzött vesét szeptember végén ültették át. A kórház azért várt a műtét bejelentésével mostanáig, mert időbe tellett, mire kiderült, hogy a beavatkozás sikerrel járt. Elmi Müller, az operációt végző orvos szerint a két páciens állapota "kiváló", a beültetett szerv működik, és nincsen kilökődésre utaló jel. Dél-Afrikában sokáig nem kaphattak új szervet HIV-pozitív fertőzöttek, és a felajánlott szervek több mint 30 százalékát nem használták fel, mert attól tartottak, hogy az AIDS vírusát hordozza.
A tilalmat tavaly oldották fel. "A vírus hordozói így hátrányos helyzetből hirtelen valamivel előnyösebb helyzetbe kerültek a többi beteghez képest, hiszen igen magas a HIV-pozitív donorok aránya" - mondta Elmi Müller.
A Groote Schuur munkatársa szerint hogyha hosszútávon is sikeresnek bizonyul a vesetranszplantációs eljárás, akkor más szervek, például az AIDS ellen szedett sok gyógyszer miatt nagy terhelésnek kitett és különösen veszélyeztetett máj vagy éppen szív átültetésére is sor kerülhet HIV-fertőzöttek között.
A transzplantációnak ez a típusa ugyanakkor továbbra is vitatott, egyebek között azért, mert előfordulhat, hogy a donor és a befogadó szervezetében különböző fajtájú vírus pusztít, és csaknem teljesen biztos, hogy a befogadót megfertőzi az új vírus. Az eljárást ellenző szakértők szerint az is aggodalomra ad okot, hogy maguk a HIV-pozitív donorszervek is károsodhattak korábban, még a beültetés előtt, és meglehet, hogy így eleve kevésbé alkalmasak átültetésre, mint a nem HIV-fertőzött szervezetből származó szervek - áll a londoni The Guardian honlapján megjelent beszámolóban.