Elkészült a Föld első internetes földtani térképe
A nagyszerű vállalkozás első alkalommal teremt lehetőséget az égető gazdasági és társadalmi kérdések földtani hátterének gyors, mindenki számára elérhető és megérthető megjelenítésére. A nagyközönségnek készült térképen ugyanis az látszik, hogy mi van a talpunk alatt. Milyen kőzet van alattunk és milyen néhány száz kilométerrel arrébb. A részt vevő országok harmonizálták adataikat, így nem különálló adathalmazt lát az érdeklődő, hanem azt, hogy a különféle kőzetformák hol kezdődnek és hol érnek véget.
Magyarország sok más, köztük európai, ázsiai és afrikai országgal együtt csak fehér, ismeretlen foltként jelenne meg, ha az 1869-ben alapított Magyar Állami Földtani Intézet naprakész földtani térképeivel nem tudott volna hozzájárulni az alig két éve megkezdett munkához. (A digitális földtani térkép 1:1 milliós méretarányú. Interneten a www.onegeology.org honlapon érhető el.) Az „OneGeology” alapjául szolgáló, az ország 1:100 000-es méretarányú digitális földtani térképeit a Magyar Állami Földtani Intézet a kutatás és az oktatás számára a továbbiakban ingyenesen biztosítja.
Kordos László szerint a munka folytatódik. Már meg van a pénz Európa részletesebb földtani térképének elkészítésére. Ugyancsak a tervek között szerepel egy olyan háromdimenziós adatbázis létrehozása, amely azt mutatja, hogy két-háromezer méteres mélységig milyen kőzetek fordulnak elő. Ebben az esetben már az is be lehet mutatni, hogy miként áramlik a víz a kőzetekben. Ez például hasznos információ lehet egy olyan vállalkozó számára, aki geotermikus energiát akar hasznosítani.