Egyre közelebb az űrszonda
A féltonnás amerikai "űrszonda hulladék" pontos földet érésének a helye még mindig nem ismert. A NASA is csupán annyit közölt, hogy jelenleg 175-185 kilométer magas pályán kering a Föld körül. Ha túl leszünk ezen, aggódhatunk a következő visszahulló űreszköz miatt - abból 1,6 tonna szemét ér földet.
A NASA mindössze annyit közölt , hogy a keleti parti időszámítás szerint ma este, vagy szombat hajnalban csapódik be a hat tonnás UARS űrszondából megmaradó 532 kilónyi törmelék. A legfrisebb adatok szerint viszont a korábban becsült időpontnál később ég el a légkörben. A légköri belépést most magyar idő szerint szombat hajnali 2 óra és reggel 6 óra közé teszik. A legnagyobb egyben maradt rész 150 kilós lehet a számított huszonhatból.
Az UARS a legnagyobb tömegű űrszonda, amely az elmúlt húsz évben visszapottyan a földre. A csúcstartó az 1979-ben lezuhant 75 tonnás Skylab állomás, amelynek visszahulló darabjaiból Nyugat-Ausztrália is kapott.
Ha nem okoz katasztrófát az égből hulló csúcstechnika, nem nyugodhatunk meg – egy ennél is súlyosabb csapás vár ránk. Október végén, vagy november elején hasonló élményben lesz részünk, illetve sokkal nagyobban. Arra az időszakra várják ugyanis a német ROSAT űrteleszkóp visszatérését. A NASA szerint annak az esélye, hogy a visszahulló UARS emberi életet veszélyeztet 1:3200-hoz. A ROSAT esetében ez az arány 1:2000-hez.
Az 1990-ben felbocsátott 2,4 tonnás német ROSAT űrteleszkóp alkatrészei ugyanis jóval nagy arányban élik túl a becsapódást – számítások szerint a harminc részre eső műszer 1,6 tonnája éri el földet. Az űrteleszkópot 1999-ben kapcsolták ki, azóta kering űrszemétként a Föld körül.