Egyre közelebb a földönkívüli életformákhoz

Kereszturi Ákos most megjelent Asztrobiológiai könyve kapcsán azt mondta: mostanában sok olyan felfedezés született, melyeknek köszönhetően egy kicsit közelebb kerültünk annak eldöntéséhez, hogy lehet-e élet a Földön kívül

Bolygónk "szélsőséges" élőlényein keresztül is lehet következtetni az esetleges földönkívüli életformákra - hangsúlyozta Kereszturi Ákos PhD, a Collegium Budapest bolygókutatója Asztrobiológia című könyve kapcsán, amelyet a Magyar Csillagászati Egyesület jelentetett meg.

"Az elmúlt években sok olyan felfedezés született, amelyeknek köszönhetően egy kicsit közelebb kerültünk annak eldöntéséhez, hogy lehet-e élet a Földön kívül" – mondta a szerző.

"Részben kísérletekkel is sikerült igazolni, hogy az élőlények a világűrben bizonyos ideig kibírják tetszhalott állapotban” – mondta Kereszturi Ákos.

A könyv különböző olyan modellkísérleteket is bemutat, amikor azt vizsgálták, hogy az élőlények mekkora nyomást bírnak ki, hogy viselik a gyorsulást, vagy a világűrben hány hétig, hónapig élik túl a sugárzást.

Kereszturi Ákos szerint leginkább a Marsról a Földre irányuló esetleges ősi életfolyam lehet érdekes. " Valószínűleg nagyon sok Marsról származó kőzet landolt a Földön, ezért felmerült a lehetőség, hogy ha ott is kialakult az élet, mivel a Mars kisebb bolygó lévén, gyorsabban lehűlt, így ott korábban lehettek rajta kedvező viszonyok. Ezért nem lehet kizárni, hogy esetleg a Marson megszülettek és egyszer a Földre jutottak valamiféle primitív életformák" - mutatott rá a kutató, aki a marsi sós folyások lehetőségével is foglalkozik.

Az esetleges marsi élet érdekes analógiái lehetnek az Andokban 4000-5000 méter magasságokban lévő tavak, amelyek élővilágát az igen erős UV-sugárzás és a nagyon nagy hőingadozás teszi próbára.

"A leghíresebb a Vosztok-tó, amely több kilométer mélyen van a jégpáncél alatt. A folyékony víztömeg, legalább egymillió éves, és elvileg lehetnek benne élőlények. A tó vizét még nem elemezték, mert nem sikerült megoldani, hogy az unikális ökorendszer beszennyeződése nélkül jutassák le a berendezést. Száz méterre a tó felszíne fölé fúrtak le és végigvizsgálták a jeget, amelyben nagyon sok újszerű élőlényt, mikrobát találtak. Tehát nagyon jó esély van arra, hogy ebben a vízlencsében is van valamiféle élet, ennek a vizsgálata a következő évek feladata lesz" - összegezte Kereszturi Ákos.

(Forrás: hirado.hu)

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.