Egyesek képesek kompenzálni az Alzheimer-kór tüneteit
A tanulmány szerint egyes emberek agya ellensúlyozza a betegség okozta mentális képességvesztést. A remények szerint fény derülhet arra, hogy miért jelennek meg valakinél a betegség korai jelei, míg másoknál miért nem.
A Kalifornia Egyetem kutatói 71 olyan felnőttet vontak be a kutatásba, akiknél nyoma sem volt a szellemi hanyatlásnak. Az agyról készített felvételek ugyanakkor 16 idősebb felnőtt esetében fehérjelerakódást mutattak ki – márpedig az ilyen lerakódások szoros összefüggést mutatnak a memória romlásával és a mentális hanyatlás egyéb tüneteivel, egyéb betegségek mellett az Alzheimer-kórral, de néha jelen vannak az egyébként egészséges emberi agyban is.
A vizsgálat során a résztvevőket arra kérték, hogy memorizáljanak egy képsorozatot – eközben folyamatosan nézték az érintettek agyi aktivitását. Ezt követően arra kérték őket, hogy idézzék vissza a látottakat. Mindkét csoport egyformán jól teljesített, de akiknek az agyában korábban fehérjelerakódást állapítottak meg, azoknál nagyobb agyi aktivitást észleltek.
A tudósok szerint az agyunk képes arra, hogy kompenzálja a fehérjelerakódás következményét más agyi területek bevonásával. A BBC szerint messzemenő következtetéseket ne vonjunk le ebből, hiszen meglehetősen kisszámú személyt vontak be a vizsgálatba. Hosszú távú vizsgálatokra van szükség annak megállapítására, hogy az agy miként és mennyi ideig képes kompenzálni a kisebb agyi károsodásokat, illetve hogy mi magyarázza az egyéni különbségeket.