Egyelőre elhárult a GMO-veszély
A Magyar Természetvédők Szövetségének közleménye – amelyet az Egyetemes Létezés és a Greenpeace is aláírt – azt emeli ki, hogy példamutató (és szinte példátlan) politikai konszenzus és együttműködés eredménye a magyar siker: a kormány, a köztársasági elnök, az ellenzék, a civil- és gazdaszervezetek szinte egyöntetűen álltak ki és lobbiztak a hazai álláspont érvényre juttatásáért.
Nagyjából ugyanezt hangsúlyozza a környezetvédelmi minisztérium is, kidomborítva a tárca szerepét a döntés előkészítésében (nagyvonakúan elfelejtkezve ugyanakkor attól: annyira azért nem volt fontos az ügy a KVVM-nek, hogy a magyar szakminiszter ott legyen a szavazáson).
A moratórium majdnem egyhangú támogatásának magyarázataként felmerült a már lapunkban is emlegetett szempont az USA protekcionista fordulatáról, illetve ezzel párhuzamosan egy esetleges WTO-eljárás kétes kimeneteléről (ez utbitól való félelem ösztönözte korábban arra az Európai Bizottságot, hogy a moratórium feloldását indítványozza).
Egy másik elmélet szerint a magyar kérést nagyarányú támogatása valamiféle „vigaszdíj” a Kelet-Európa gazdasági megsegításáre vonatkozó Gyurcsány-javaslat elutasításáért. Feltehető, hogy a döntésben a közelgő EP-választás is szerepet játszott: a kampány előtt egyik kormány sem akart olyan látszatot kelteni, mintha a Bizottság bármit megtehetne a tagállamok ellenében.
Szakértők az eset kapcsán arra is felhívják a figyelmet: a Mon810 továbbra is behozható az országba, és felhasználható például takarmányként, termeszteni viszont a jövőben sem szabad.