Egyél GM kukoricát és nem kell óvszer
A kutatás eredményeit az osztrák Mezőgazdasági és Egészségügyi Minisztérium sajtótájékoztatóján mutatta be Jürgen Zentek, a Bécsi Egyetem professzora. Zentek szerint a génmódosított kukoricával etetett egerek harmadik és negyedik generációja szignifikánsan kisebb súllyal jött világra a normál kukoricával tápláltakhoz képest. Az előbbieknek nemzőképessége is csökkent. A szignifikáns különbség oka az eltérő tápláléknak tulajdonítható. Az osztrák kutatók az egérszülők egyik csoportjával 33 százalékos koncentrációban etettek GM kukoricát, míg a másik csoporttal génmódosítás-mentes kukoricát.
A kutatásban használt GM kukorica élelmiszerekben forgalomba hozható és termeszthető világszerte számos országban, többek között Argentínában, Japánban, a Fülöp-szigeteken és Dél-Afrikában. A Greenpeace lapunkat arról tájékoztatta, hogy Mexikóban, az Európai Unióban és így Magyarországon is ezt a kukoricát emberi és állati fogyasztásra engedélyezték.
„Ez a kutatás egy újabb példa arra, hogy nincs garancia a GM növények és élelmiszerek biztonságára. A mostanihoz hasonló tanulmányokat nem végeztek korábban még soha. Eddig ezt a GM kukorica fajtát világszerte a nem-GM változatokkal egyenértékűnek és biztonságosnak tartották – ami az új eredmények tükrében akár végzetes hibának bizonyulhat” - állítja van Aken, a nemzetközi Greenpeace szakértője, aki szerint az Európai Élelmiszerbiztonsági Hivatal (EFSA) 2005-ben engedett zöld utat ennek a fajtának.
Független szakértők kísérletei nélkül, kizárólag a Monsanto kutatási adataira támaszkodva az EFSA arra a következtetésre jutott: „nem valószínű, hogy a kukoricának káros hatásai lennének az emberi és állati egészségre. Ez a vizsgálat van Aken szerint kiválóan példázza, hogy mennyire rosszul működik a GM növények kockázatelemzése Európában. A Greenpeace szerint elfogadhatatlan, hogy kizárólag a kukoricát kifejlesztő cég, a Monsanto adatai alapján engedtek zöld utat a GM növényeknek.
„Ha egy genetikailag módosított élelmiszer, ami születésszabályozóként működik és akár terméketlenséghez is vezethet, nem elegendő indok arra, hogy most rögtön és mindörökre felhagyjunk a génmódosított vetőmagok használatával, akkor nem értem, hogy milyen katasztrófára várunk még!” - mondta Vetier Márta, a Greenpeace kampányosa, akinek meggyőződése, hogy az EFSA szakértői csoportjának munkáját azonnal fel kell függeszteni és alapjaiban megreformálni. Azért, hogy képes legyen megvizsgálni: a GMO-k ténylegesen milyen veszélyeket rejtenek magukban.