Egy fémhab a világ legkönnyebb anyaga
A HRL Laboratories kutatói a Kaliforniai Egyetem, Irvine (UCI) és a Kaliforniai Műszaki Egyetem (Caltech) tudósaival közösen fejlesztették ki az ultrakönnyű anyagot, amely köbcentiméterként mindössze 0,9 mikrogrammos fajsúlyával százszor könnyebb, mint a Styrofoam polisztirolhab. Ultrakönnyű voltát az anyag egyedülálló rácsos nanoszerkezetének köszönheti, amelynek révén 99,99 százalékban levegőből, s mindössze 0,01 százalék fémből áll.
- A dolog nyitja, hogy egymással összekapcsolódó üreges csövek rácsozatát hoztuk létre, a csövek falvastagsága ezerszer vékonyabb, mint az emberi haj átmérője - hangsúlyozta Tobias Schaedler, az új anyagról a Science legutóbbi számában megjelent tanulmány vezető szerzője.
Az új anyag szerkezete unikális mechanikus tulajdonságokat biztosít a fémnek. Amikor felére préselték össze a mikrorácsozatot, a nyomás megszűnte után a szerkezet visszanyerte alakját, s eredeti vastagságának 98 százalékát. - A nanoszerkezetű anyagok hihetetlen szilárdsággal és rugalmassággal bírnak. Amennyiben ez a mikrorácsozat szabad alakításának lehetőségével párosul, egyedülálló celluláris anyagot nyerünk - fogalmazott Lorenzo Valdevit, a projekt vezető tudósa a UCI részéről.
William Carter, a HRL Laboratories kutatója az új anyagot jellemezve elmondta, hogy az Eiffel-torony és a San Franciscó-i Golden Gate híd ultrakönnyű szerkezetét próbálták nanoméretben megvalósítani. Az MTI-nek nyilatkozó Bársony István akadémikus rámutatott, hogy egy igen sokoldalúan felhasználható anyagféleség született. Mivel valójában egy habosított fémről van szó, az anyag rendkívül jó energiaelnyelő. - Gépkocsik ütközésénél tehet nagyon jó szolgálatot egy ilyen anyag, alkalmazást nyerhet tömítőanyagként, vagy nagyon nagy kapacitású töltéstárolóként, de a katalízisnél is szerepet játszhat" - hangsúlyozta Bársony István.