Delfinek minitartályokban
A természetvédők összezése szerint a huszonhét uniós országból tizennégyben található delfinárium. A tizennégy ország harmincnégy létesítményében összesen 286 bálna és delfin él – az idelátogató közönség Cathy Williamson, az WDCS munkatársa szerint idillinek láthatja a cirkuszi körülményeket, a valóság azonban nagyon elszomorító.
Cathy Williamson szerint Európában az állatkertekre vonatkozó uniós jogszabályokat kell alkalmazni a delfináriumokra is, ez az azonban nem elegendő a fogságban tartott bálnák és delfinek védelmére. Elvileg olyan körülményeket kell teremteni, ami megfelel természetes biológiai szükségleteiknek, de a szűk, steril medencék sok mindenre hasonlítanak, csak a természetes körülményekre nem.
A jelentés megállapította, hogy az uniós delfináriumok nem segítik a fajok fennmaradását. A delfinek életkilátásai például sokkal rosszabbak fogságban, mint szabadon. A szaporodások is elmarad vadon élő társaikétól. A zöldek tapasztalatai szerint a delfináriumok állományát csak folyamatos pótlással lehet fenntartani – a szabadon élő állatok befogása, majd Európába szállítása azonban ellentétes egyes uniós előírásokkal.
A delfináriumok nem a természetvédelem céljait szolgálják, hanem pusztán szórakoztató helyek, ahol belépődíj ellenében a delfineket különféle produkciókra késztetik, de arról egyáltalán nem informálnak, hogy ezek a lények hol őshonosok, milyen körülmények között élnek, hogyan szaporodnak, mennyi ideig élnek. Ráadásul meg is tévesztik a látogatókat azzal, hogy a normális körülmények között az emberre is veszélyes fajok példányai a delfináriumokban együtt úszkálnak az emberekkel – azt a hitet keltik ezzel, hogy ez az együttlét a normális.
Az egész attrakció nem normális, mert ezeknek az állatokban természetes környezetükben a helyük. A kicsiny, steril tartályokban élő delfinek közösségi életét is hátrányosan befolyásolják a tartási körülmények.