Baljós morajlást hallani a katasztrófát okozó hegy mélyéből
Ezzel párhuzamosan az Amerikai Geológiai Szolgálat 130 apróbb rengést is regisztrált, melyek március közepén kezdődtek, és gyakoriságuk heti negyven rengéssé erősödött. Ez még jelentősen elmarad az 1980-as óriási kitörést megelőző többezernyi apró rengéstől, ami a vulkánszakértő szerint még messze van az aggodalomra okot adó szinttől.
Annak idején ezer köbkilométernyi hamu tört a levegőbe, és miközben 600 fokos izzó felhő takarta be a napot, a hegy északi oldala teljesen leomlott, és magassága 401 méterrel csökkent.
A Mt. St. Helens Észak-Amerika eddigi legnagyobb természeti katasztrófáját okozta REUTERS/NASA Earth Observatory |
Az USGS szerint semmi jel nem utal egy közeli kitörésre, de a hegy nagyon aktív. A hajdani katasztrófát megelőző többezernyi apró rengés nagyon hamar felerősödött. A kitörés reggelén a rengések már 5,1-es fokozatot értek el. Ami ugyan mérsékelt erejűnek számít, de már okozhat károkat az épületekben.
Az 1982-ben Nemzeti Vulkánemlékhellyé nyilvánított Mt. St Helens 1980 óta a Föld legjobban megfigyelt vulkánja, szenzorok hada figyeli és gyűjti róla az adatokat éjjel-nappal. Ez is megkönnyítette a mostani adatgyűjtést, melyből kiderült, a legtöbb rengés 0,5-ös, a legerősebb pedig 1,3-as magnitúdójú volt, s a forrásuk a földfelszín alatt 1,6-6,4 kilométerrel volt. Vulkanológusok szerint mindez a magmakamra újbóli feltöltődésének a jele, ami további feszültségeket okoz a kéregben, írja a Christian Science Monitor.
A nagy kitörés óta nem ez az első ilyen rengéssorozat, hasonlóra került sor a kilencvenes években, 2013-ban és 2014-ben is. Magyarán, közeledünk egy újabb rengés felé, de nem tudni, mikor érünk oda. Az 1980-as kitörést követő megfigyelések során, 1984–2007 között évekig morajlott a hegy bárminemű kitörés nélkül.