Az osztrákok szerint javult a Rába vízminősége
Az üzem vezetője elmondta: a folyó terhelésének csökkentése annak a műszaki megoldásnak köszönhető, amelyet 1,2 millió eurós beruházással szeptember közepére valósítottak meg: a mostani mérések visszaigazolták a hozzá fűzött reményeket. Az eljárás lényege, hogy a cserzésnél egyfelől más anyagot alkalmaznak, mind eddig, ami lehetővé teszi a naftalin-1,5-diszulfonát kiváltását, másfelől a tisztítóberendezés korszerűsítésével a szennyező kibocsátást is nagymértékben vissza tudják fogni.
Joachim Haidacher beszélt arról is, hogy a kétlépcsős menetrend második szakaszában további, milliós nagyságrendű technológiai újításokat terveznek, aminek eredményeként már 2010 végére el kívánják érni az ausztriai bőrgyárak szennyvíz-kibocsátási határértékeiről 2012-től érvénybe lépő rendelet előírásainak teljesítését.
A Greenpeace magyar és osztrák aktivistái legutóbb szeptemberben elején tiltakoztak a stájerországi bőrgyárnál amiatt, hogy miközben a Boxmark cég feldbachi és jennersdorfi egysége komoly lépéseket tett a szennyvíztisztító technológia korszerűsítésére, a wollsdorfi üzem véleményük szerint továbbra is jelentősen szennyezi a Rábát. A környezetvédő szervezet nyilatkozata szerint az üzem szennyvízében az idén végrehajtott hivatalos vizsgálatok azt mutatták ki, hogy a gyár messze túllépi az engedélyezett határértékeket, például a foszfor tartalmú és a szerves halogénanyagoknál. A Greenpeace különösen aggasztónak tartotta akkor, hogy a szennyvízben igen magas volt a környezetre rendkívül veszélyes, a vízben lebomlani nem képes naftalin-1,5-diszulfonát mennyisége.
A wollsdorfi egység vezetősége kezdettől fogva azon a véleményen van, hogy a Rába habzásáért nem a naftalin-1,5-diszulfonát a felelős, mert a vegyületnek nincsenek habképző tulajdonságai.