Az informatikában már éled a gazdaság
Jim Hagemann Snabe, a német SAP AG vezérigazgatója biztató jeleket lát a CeBIT-en: a kedden reggel kezdődött hannoveri informatikai expó első, alapvetően a sajtónak szóló napján rengeteg az üzleti érdeklődő és a politikus, ami – tekintve, hogy sem az előbbiek, sem az utóbbiak nem szeretnek a válságról szóló hírek vágóképei lenni – akár arra is utalhat, hogy a gazdaság (és mindenekelőtt az informatikai szektor) kifelé tart a válságból.
Az említett cégvezető a biztató momentumok közé sorolhatja azt is, hogy Angela Merkel éppen a vállalatirányítási rendszereket gyártó óriásvállalat standján kezdte a napot, méghozzá egy protokoll-látogatásnál lényegesen tartalmasabb vendégszerepléssel: megtekintett egy szakmai demót, megnyomott néhány gombot, beszélt pár szót az informatikusokkal és a közönséggel. A több pavilonba is ellátogató kormányfő meglehetősen közvetlennek mutatkozott, az őt mindenhova kísérő tömegből pedig teljességgel hiányoztak a mifelénk megszokott könnyes szemű, félájult hódolók.
A rendezvény amúgy szinte teljesen az üzleti informatikáról szól, miközben a közönség elsősorban a felhasználói infokommunikációt keresi: a T-csoport, a mobilcégek és a számítógépgyártók standjainál alakulnak ki nagyobb csoportosulások. Az első benyomások alapján hardver-oldalon az intelligens (keveset fogyasztó és online alkalmazásokat is futtató) járművek, a windowsos telefonok (az új Nokiák mellett főleg a HTC atraktív, a gyártó androidos mobiljainál két kategóriával coolabb készülékei), illetve a "transzformer" (egy teljes billentyűzettel egybeépített dokkolóra köthető) tabletek, a szoftveripar kínálatából pedig az internetbiztonsági megoldások a kiállítás sztárjai. A biztonság – a shareconomy, vagyis az eszközök, a szolgáltatások és a tudás megosztására épülő gazdaság mellett – a rendezvény központi témája: ez volt az a terület az informatikán belül, amit a legkevésbé érintett a válság.
Magyar cégből – a német leányukkal jelenlévőket leszámítva – éppen tucatnyi van a vásáron, amely ezúttal a fénykorban megszokottnál valamivel kisebb helyet foglal el. Az üzleti kísérőrendezvények köre viszont látványosan kibővült: az idei CeBIT öt napja alatt több mint ezer tanácskozásra, szemináriumra, konferenciára kerül sor a hannoveri vásárvárosban.