Aranyrészecske az agytumor "trójai falova"
Az áttörésnek értékelt technika voltaképpen a trójai faló módszerét követi. A kutatók egy aranyrészecskéket és az ismert kemoterápiás szert, a cisplatint tartalmazó nanoméretű keveréket juttattak laboratóriumban tenyésztett ráksejtekhez, melyeket eredetileg agytumoros páciensek agyából vettek ki.
Ezután a keveréket gammasugárterápiának tették ki, amelynek hatására az aranyrészecskék elektronokat bocsátottak ki. Ezek megrongálták a ráksejtek szerkezetét és örökítőanyagát, ezzel fokozni tudták a cisplatin hatását.
A hatás olyan erős volt, hogy még húsz nap múlva sem találtak élő ráksejtet. A Mark Welland, az egyetem nanotechnológiai professzora és Colin Watts idegsebész által vezetett csoport szerint ha a módszert olyan anyagokkal kombinálják, amelyek közvetlenül az érintett ráksejtekbe juttatják a keveréket, hatékony terápiát lehetne kifejleszteni a rendkívül agresszív betegség ellen.
A Brit Királyi Kémiai Társaság lapjában, a Nanoscale-ben megjelentetett közlemény azért is figyelemfelkeltő, mert a multiform glioblasztóma sejtjei nagyon hamar megtámadják a környező ép agysejteket és ezért a sebészeti beavatkozás ellenük majdhogynem lehetetlen.