Ahol a pisi is kincs

Egy új találmány segítségével mostantól a vizeletet is újrahasznosítják az űrállomás ivóvíz ellátásához

Ahol a legközelebbi vízcsap 400 kilométerre van, és az ivóvíz szállítása literenként több mint 7000 dollárba kerül, ott nem árt találni újabb forrásokat.

A Nemzetközi Űrállomáson eddig is minden csepp folyadékot felhasználtak, hogy csökkentsék az ivóvízellátás költségeit. Így nem ment veszendőbe a zuhanyból, a borotválkozásból, a fogmosásból vagy a kézmosásból elpárolgott víz. Összegyűjtötték az űrhajósruhák repedéseiben maradt verítéket és párát. Még az űrállomás energiáját termelő üzemanyagcellákban használt vizet is újrahasznosították.
Talán egyvalami maradt még, amiből eddig nem varázsoltak ivóvizet: az emberi vizelet. Az új víztisztító rendszer (Water Recovery System) november 14-én kelt útra az Endeavor űrrepülőgépen a Kennedy Űrközpontból.

Víztisztító berendezés
Víztisztító berendezés

A Michigan Technological University kutatói által tervezett gép a vizeletet a Földön található legtisztább vizekhez hasonló minőségűvé alakítja. A projekt már 1993-ban elkezdődött, ekkor az izzadságcseppeket próbálták ivóvízzé alakítani. A mostani, továbbfejlesztett rendszerben a vizelet először egy desztillációs folyamaton megy át, majd az öszszes többi újrafelhasználandó folyadékkal együtt a vízfeldolgozóba jut. Itt minden szilárd anyagot kiszűrnek (textil, szőrszál), majd a folyadékot többszörösen átszűrik, kiküszöbölve a szennyezőanyagokat.

 – Ezek után már csak néhány vízben nem oldódó szerves anyag és oldószer marad a folyadékban, mint például a körömlakklemosó. Ezért a vizet egy olyan reaktorba megy, amelyben ezeket az anyagokat szén-dioxiddá, vízzé, és kevés ionná bontja le – mondja el David Hand, a kutatás vezetője.

Az utolsó lépésben még ellenőrzik a mikrobákat, és a vizet akár fel is lehet szolgálni.
Az egyetem szakemberei matematikai modelleket használtak a sokszűrős berendezés elkészítéséhez. Az eredetileg kifejlesztett géphez képest a mostani 30 százalékkal nagyobb kapacitású, ami azt jelenti, hogy a NASA-nak máris közel 30 kilogrammal kevesebb vizet kell küldenie évente az űrállomásra. Amivel minden évben nem kevesebb, mint 600 ezer dollárt takarítanak meg.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.