A "Robotzsaru" és új vadászterülete
Az új program megismeréséhez először is tudni kell, hogy a rendőrség évek óta használja az úgynevezett "Robotzsaru" nevű adatbázist. Ennek dokumentumállománya immár meghaladja a 35 milliót (!), vagyis ennyi feljelentés, kihallgatási jegyzőkönyv, helyszíni szemle stb. leírása szerepel benne, és ezeket nyomozók viszik be a rendszerbe.
Az új szoftver, vagyis az Infovadász azonban különleges keresőjével olyan adatok közti összefüggésekre is képes rávilágítani a milliónyi rendőrségi dokumentum alapján, amik eddig feltáratlanok voltak - magyarázza a program kifejlesztésében részt vevő nyomozótiszt.
Adódik a kérdés: várható-e, hogy a bankkártyás fizetésekkel, mobilhíváslistákkal vagy akár a négymillió állampolgár személyes adatait és kapcsolatait tartalmazó iwiwes közösségi portál adatbázisával öszszekapcsolják az Infovadászt?
Jelenleg csak azokat az adatbázisokat tudja "megszólítani" az Infovadász, ahol a rendőrség az adatgazda, tehát a fent említetteket nem.
Szigorú jogszabályok határozzák meg a munkát - mondja Kunos Imre.
Az "Európai rendőrségek számára kifejlesztett tudásmenedzser szakrendszert", azaz Infovadászt a Jedlik Ányos kutatás-fejlesztési pályázat keretében elnyert 400,6 millió forintnyi támogatásból, 193,3 millió forintnyi önrész hozzáadásával, 24 hónap fejlesztőmunkával, a Magyar Tudományos Akadémia együttműködésével hozta létre a Montana Zrt.
A rendszer összekötheti a térfigyelő kamerák - intelligensen címkézett - képét az állampolgári bejelentésekkel vagy a helyszíni szemle adatait egy máshol történt rajtaütés jegyzőkönyvével. Vagyis a különböző, akár teljesen különálló adatok között a program képes összefüggéseket találni, az adatokat úgynevezett logikai operátorokkal összekapcsolni. A kereső az összetett adatbázis alapján, pl. egy név vagy akár becenév alapján is kiadja a keresett személyek minden korábbi összeütközését is a rend őreivel, ami bűncselekmények kapcsán történt (akkor is, ha nem elkövetőként volt benne). Emellett a "tolvajnyelvben használt" álneveket azonosít, titkos dokumentumokat vet össze a korábbi találatokkal. Kereshet a lőfegyverrel kapcsolatos nyilvántartásban, a körözési listákban, megnézheti, folyik-e az illető ellen büntetőeljárás, és még sorolhatnánk.
Hogyan tovább? Mit fogunk mi, állampolgárok e rendszer működéséből észlelni? Például hamarabb megtalálnak egy ellopott autót? Vagy könnyebben megfigyelhetők a szélsőségesekkel kapcsolatot tartó, a közrend megzavarására készülő személyek? - adódik a kérdés.
- Ha egyedi módszerrel, sorozatban kirívó módon törnek fel egy autót, esetleg sorozatos betörések vannak egy bizonyos környéken, akkor könynyebben felgöngyölítik az ügyet az Infovadásszal, mint korábban - biztat Kunos Imre. A szélsőségeseket azonban nem tartja nyilván a rendszer, egészen addig, amíg nem folyik ellenük büntetőeljárás - szögezi le a tapasztalt szakember.
2007 novembere óta a Montana Zrt. által vezetett konzorcium a vám- és pénzügyőrség részére egy újabb "Infovadász"-alkalmazást fejleszt, amit novemberben mutatnak be - tudtuk meg Vadász Páltól, a Montana elnök-vezérigazgatójától. Az intelligens kereső technológiáját azonban a mindenapi élet más területén, pl. a médiában is hamarosan viszontláthatjuk.