A 2010-es sem zöldköltségvetés
Az ombudsman állásfoglalásának előzménye, hogy 2009. június 10-én levélben fordult Bajnai Gordon miniszterelnökhöz annak érdekében, hogy a költségvetés tervezése során a kormány ne csak a költségvetési egyensúly, hanem a környezeti fenntarthatóság szempontjait is vegye figyelembe.
A válságból a kiutat a gazdaság, szűkebb körben pedig az állami költségvetés környezetvédelmi szempontú átrendezése jelenti. A biztos felkérte a miniszterelnököt, hogy a kormány - a jövő nemzedékek iránti felelősségtől vezérelve - a költségvetési tervezés során ne csak a költségvetési egyensúly, hanem a környezeti fenntarthatóság szempontjait is vegye hangsúlyosan figyelembe.
A jólét és a biztonság közép és hosszabb távon csak úgy biztosítható, ha az állami intézkedések egyszerre három párhuzamosan fellépő, egymást erősítő válságot képesek kezelni: a rövid távú pénzügyi, a középtávú energia-, és a közép és hosszú távú éghajlati és erőforrásválságot. Felkérte a miniszterelnököt, hogy a kormány a költségvetési tervezés kezdetén kötelezze el magát a zöld államháztartási reform fokozatos megvalósítása mellett, mert ez nemcsak a gazdasági döntéshozók, hanem az egész társadalom számára fontos, jelzésértékű kezdeményezés lenne.
Az ombudsman felvetéseire a miniszterelnöktől nem érkezett válasz.
A kormány által ténylegesen benyújtott költségvetést megvizsgálva a biztos megállapította, hogy a 2010. évi költségvetés tervezése során a kormány figyelmen kívül hagyta a biztos fenntarthatóság érdekében tett javaslatai nagy részét, sőt sok esetben rontott az eddigi helyzeten.
Példákat sorolva az ombudsman egyebek között kifogásolta a környezetterhelést sújtó elvonások változatlanul alacsony szintjét, a közösségi közlekedés forrásmegvonását, a génbankok anyagi helyzetének ellehetetlenítését, a környezetvédelmi és természetvédelmi igazgatás forráshiányát, az agrár- és vidékpolitikai célú források csökkenését, az energetikai támogatási rendszer anomáliáit, illetve a széndioxid-kvóta eladásokból származó pénz felhasználása körüli visszásságokat.
Fülöp Sándor szerint a 2010. év állami költségvetés tervezetében - amelyről napokon belül dönt a parlament - többségben vannak azok az elemek, amelyek a környezeti, gazdasági és szociális fenntarthatóság ellen hatnak.