A Merkúr mégse olyan belülről, mint a Föld
A Föld legbelső szerkezeti egysége, a földmag két részből, a külső és a belső magból áll. A külső mag folyadékszerűen viselkedik, míg a belső szilárd. (Utóbbi adja bolygónk mágneses erejét.) Ennek magyarázata az, hogy a Föld kialakulásakor, a még olvadt állapotban a nehezebb anyagok lesüllyedtek a bolygó középpontja felé, a könnyebb anyagok pedig felemelkedtek a felszín felé. A szilárd és folyékony halmazállapot változás a folyékony külső mag belső határánál megy végbe. Ezzel szemben a Merkúrnál ez a külső mag külső határánál változhat meg, eredményezve a mágneses mező változó erősségét.
„Rájöttünk, hogy a Föld hogyan működik. Mivel a Merkúr szintén szárazfölddel, sziklás felszínnel és vasmaggal rendelkező bolygó, azt gondoltuk, hogy ugyanolyan, mint a Föld. De tévedtünk." – mondta Christopher T. Russell, a UCLA professzora.
Azt eddig is tudni lehetett, hogy hatalmas különbségek vannak a bolygók mágneses terei között: míg a Föld vonzása erős, a Jupiteré tizenkétszer erősebb, a Merkúrnak pedig eléggé gyenge van. A kutatással azonban bebizonyosodott az is, hogy az egyes bolygók másféleképp hoznak létre mágneses mezőket.