A leghidegebb barna törpe

Mindössze 7,2 fényévre tőlünk találták meg a leghidegebb barna törpét. A barna törpék olyan csillagszerű objektumok, amelyek tömege kisebb, mint a Nap tömegének 7 százaléka.

Nincs saját belső hőtermelésük, mivel belsejükben nem zajlanak nukleáris folyamatok. Emiatt a barna törpék lassan lehűlnek, felszínük egyre hidegebb lesz, s az idő múlásával mind halványabbá válnak.

Az eddig felfedezett barna törpék közül a leghidegebb szobahőmérsékletű volt, ami kimondottan hidegnek számít – hiszen például Napunk felszíni hőmérséklete 5600 Celsius-fok. Mondjuk, a Nap nem is barna törpe, hanem élete első ciklusában lévő csillag.

Az amerikai űrügynökség kutatói a WISE-űrteleszkóp és a Spitzer-űrtávcső mérései alapján jutottak arra a következtetésre, hogy a barna törpe felszíni hőmérséklete nagyjából a Föld északi pólusának hőmérsékletéhez hasonlít, azaz mínusz 48 és mínusz 13 Celsius-fok között lehet.

A 2009 decemberében felbocsátott WISE egy évet töltött az űrben a teljes égbolt feltérképezésével. Infravörös detektoraival betekintett a vastag porrétegek mögé, és még a halovány objektumokat is részletesen meg tudta vizsgálni.

Így bukkant a WISE egy J085510.83-071.442.5 kódjelű objektumra. A különleges eredményről nemrég számolt be a Science daily tudományos hírportál. Az égitest tömege a becslések szerint minimum 3, maximum 10-szer nagyobb a Jupiter tömegénél.

A NASA a WISE-t 2011-ben újabb misszióra küldte, hogy aszteroidák és üstökösök után kutasson a Naprendszerben. Mintegy 150 Föld-közeli kisbolygót talált – köztük húsz potenciálisan veszélyeset –, mielőtt a pénzügyi források elapadtak volna.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.