A legforróbb éven vagyunk túl
A klímaszakértők szerint a 2014-es rekord részben azért jelentős, mert tavaly nem jelentkezett az El Nino, a Csendes-óceán trópusi felszíni vizeinek felmelegedését okozó légköri jelenség, amely világszerte befolyásolja az időjárást, feltornászva a globális hőmérsékletet. Az 1998-as rekordot például egy szupererős El Nino vezette fel. A 2014-es rekord hátterében egyebek közt az óceánok különböző területein mért rekordhőmérsékletek, az Oroszország keleti, az Egyesült Államok nyugati, Európa jelentős, Afrika északi és Ausztrália bizonyos részeit sújtó melegrekordok álltak.
Az Időkép szakportál összegzése szerint hazánkban a korábbi évek átlagánál melegebb és csapadékosabb évet tudhatunk magunk mögött. Úgy volt melegebb a 2014-es év, hogy elmaradtak a tikkasztó hőhullámok. A szokatlan meleg azonban többször ránk tört. Novemberben például olyannyira meleg árasztotta el hazánkat, hogy hatodikán Pápán mindössze 14,7 fokig csökkent a hőmérséklet. Hetedikén pedig Fülöpházán 24,6 fokos rekordhőmérsékletet rögzítettek a műszerek.
A thetimesgazette.com honlapon olvasható elemzés szerint a globális hőmérséklet-emelkedés 1997-ben kapcsolt durva fokozatba. Azóta mérték – az elemzések 1880-ban kezdődtek – a tíz legmagasabb átlag-hőmérsékletű évet.
„A klímaváltozás a jelen és a következő generációk legnagyobb kihívása" – idézte az amerikai magazin Michael H. Freilich-t, a NASA földtudományi kutatások részlegének vezetőjét, aki ezzel nem sok újat mondott.