A keselyűk napja van
A világ legnagyobb természetvédelmi összefogása, a BirdLife International szerint a keselyűk hamarosan a Föld legveszélyeztetettebb madárcsoportjai közé tartoznak. A szervezet „Állítsuk meg a keselyű mérgezést most" elnevezéssel egy globális kampányt indított, melyben a közvélemény támogatását kérik a keselyűk kipusztulásának megakadályozásához.
„A keselyűk alapvető szerepe, melyet más madarak nem végeznek el, hogy megtisztítják az elhullott tetemektől a vidéket" - mondta Iván Ramirez, a BirdLife International Ázsiai és Európai régió Természetvédelmi Igazgatója. Ennek ellenére új és komoly fenyegetésekkel kell szembenézniük Európa- és Afrika szerte. Az afrikai keselyűket a mérgezés (szándékos és véletlen), az egyes testrészek hagyományos gyógyszerként történő hasznosítása miatti pusztítás, élőhely vesztés, elektromos vezetékekkel történő ütközés veszélyezteti.
Az ázsiai keselyűk állomány csökkenése sokkolóan gyors volt - gyorsabb, mint bármely más vadon élő madárfajé. Egyetlen évtized alatt – ami ökológiai mércével mérve egyik napról a másikra történt – például a bengál keselyű állománya csak Indiában 99 százalékkal csökkent. Ahol száz madár repdesett egykor, ott átlagban egyetlen madár élte túl a pusztítást. Eddig.
Éppen emiatt megdöbbentő, hogy a keselyűkre halálos mérget jelentő, állatorvosi készítményt fedeztek fel Spanyolországban és Olaszországban a kereskedelmi forgalomban. A háziállatok gyulladáscsökkentőjeként használt szer ugyanaz (diclofenac), mint ami az indiai, nepáli és pakisztáni keselyű állományok 99 százalékos csökkenéséért felelős. A tragédia tapasztalatai és az elérhető olcsó, biztonságos alternatív állatorvosi készítmény ellenére a BirdLife megerősítette, hogy az állatorvosi diclofenac kereskedelmi forgalomban van a két európai országban. A két ország az európai keselyűk legerősebb állományainak ad otthont. „Európában – be kell tiltani a diclofenacot" – követeli James Lawrence a BirdLife kihalás megelőzési program menedzsere.
A keselyűk szervezetében a diclofenac kis mennyisége is végzetes vesekárosodást okoz. Egyetlen állati tetem, amelyben megtalálható a hatóanyag, keselyűk tucatjait képes elpusztítani. India, Pakisztán és Nepál már betiltotta a szer állatorvosi alkalmazását, ennek eredményeként bizonyos területeken megkezdődött a keselyűállomány lassú gyarapodása. Ázsia tehát Európa előtt jár.