Agyprogram indul
Az öregedő földrészen a problémák nőnek, megoldások azonban nem mindig adódnak. A világszerte milliók életét megkeserítő Alzheimer- kórra a rendkívül szerteágazó próbálkozások ellenére is csak négy régi, kevéssé hatékony gyógyszer van forgalomban. Magyar adat: krónikus derékfájás félmillió, míg neuropátiás fájdalom közel 50 ezer honfitársunk életét keseríti meg.
A nemzeti agyprogram megálmodói kétévnyi előkészület után, tegnap jelentős sikert értek el. Négy év alatt összesen tizenkétmilliárd forintot kap a Kutatási Technológiai és Innovációs Alapból a Nemzeti Agykutatási Program – az erről szóló együttműködési megállapodást Orbán Viktor miniszterelnök, Pálinkás József, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) elnöke és Freund Tamás, a Nemzeti Agykutatási Program elnöke, az MTA Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézet igazgatója tegnap írta alá az Akadémián. A magyar kormány 2012 végén hirdette meg agykutatási pályázatát. Az unió 2013 elején tette közzé története legnagyobb szabású, 1,2 milliárd eurós, tízéves agykutatási projektjét. Barack Obama amerikai elnök is tavaly áprilisban hirdetett egy hasonló programot – amire ebben az évben 100millió dollárt költenek.
Orbán Viktor szerint az agykutatás lehet a „zászlóshajója” annak a célkitűzésnek, hogy Magyarország a termelési központ mellett kutatási innovációs térséggé is váljon Európában. Az agykutatásban az ország megmutathatja tehetségét, a kutatók pedig társadalmilag, gazdaságilag fontos eredményeket érhetnek el, amelyek hasznosulhatnak majd például a magyar gyógyszergyártásban. A kormányfő azt reméli, hogy a 12milliárdból olyan projekt lesz, amelynek szellemi termékei itthon is hasznosulnak. Ennek érdekében, mivel „nincs a világtól elszigetelt világszínvonalú magyar tudomány”, külföldi kutatókat is be kellene vonni a munkába.
Freund Tamás, a program konzorciumának elnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy 2010-ben 798 milliárd euróba kerültek az idegrendszeri betegségek Európában. Rohamosan nő a depresszió, a szorongás, a pánikbetegség, az addikció, a krónikus stressz és a skizofrénia előfordulása. Az agy- és elmebetegségek kutatásának kiemelt támogatása ezért halaszthatatlan politikai feladat. A Nemzeti Agykutatási Program öt pilléren nyugszik: felfedező kutatások, klinikai idegtudományok, gyógyszerkutatási együttműködések, bionika-informatika, valamint a jogi, társadalmi, gazdasági vonatkozások, az epidemológia, a neuroetika. A projekt két alprogramból áll. A 6,4 milliárd forintból gazdálkodó egyik alprogram célja a kutatóhelyek megerősítése, új kutatási témák, technológiák bevezetése –
ez a tíz intézményt összefogó alprogram 58 kutatási témát támogat, átlagosan százmillió forinttal. Az évente felülvizsgált rendszer lényegi eleme, hogy aki nem teljesít, attól megvonhatják a támogatást. Az 5,6 milliárdos „B” alprogram elsődleges célja az „agyelszívás” visszafordítása, külföldön dolgozó kutatók alkalmazása. A rendelkezésre álló forrásokból 15-30 újonnan alakuló kutatócsoport működtethető három-négy évig, várhatóan 120 új kutató-fejlesztő állást teremtenek. A 12 milliárdból 2,5 milliárdért elsőrangú műszerek beszerzését is tervezik. Oberfrank Ferenc, a NAP igazgatója szerint a korábbi, Agykutatás évtizede nevű programhoz nem sikerült forrást biztosítani, ezért reménykeltő az új program.