Mindenki űrtávcsöve

Egy amerikai cég űrtávcsövet szeretne Föld körüli pályára juttatni. Az eszköz célja nem a tudományos kutatás, hanem a jó nagy profit elérése lenne.

Az űrteleszkópok ma már a színkép szinte összes hullámhosszán vizsgálják az égboltot. A leghíresebb, az amerikai Hubble a látható fény tartományában készíti lenyűgöző képeit, de infravörös és ultraibolya, sőt, rádió- és röntgenteleszkópot is találunk a világűrben.

Amatőr célra azonban még nem készült űrtávcső. Pedig lehet benne üzlet. A Planetary Resources nevű amerikai cég egy a világ valamennyi érdeklődője számára hozzáférhető űrteleszkópot állítana Föld körüli pályára. Az interneten keresztül regisztrált felhasználó 200 dollár befizetése ellenében 30 percen át kezelheti a távcsövet: ennyi ideje van az űreszköznek a lefényképezendő objektum megtalálására és a digitális kép elkészítésére. A nyers képet kapná meg a „megrendelő”, aki ha szeretne, tudományos vizsgálatokat is végezhet rajta.

A Planetary Resources korábban a NASA különböző űrprogramjaiban dolgozó mérnököket foglalkoztat, így a szaktudás biztosított. De vajon anyagi fedezete is van-e a programnak? Úgy tűnik, az emberek vevők a távcső ötletére. A cég ugyanis kampányt indított az űreszköz megépítési költségeinek biztosítására: tulajdonképp bárki támogathatta a projektet. Miután megnyílt a felajánlás lehetősége, az első nap több mint 200 ezer dollár támogatás érkezett, a célul kitűzött egymillió dollárt a gyűjtés befejezéséig félmillióval túlszárnyalták.

Az űrtávcső tervei már elkészültek: a vállalat szakértői egy ma már kisméretűnek számító, húsz centiméter átmérőjű tükrös teleszkóp mellett döntöttek. A megfigyelésekre szánt űreszközt Arkyd–100-nak nevezték el. (Nevét a Csillagok háborújának droidgyártó cégóriásáról kapta.)

Sokan feltehetik a kérdést: mi értelme van egy húszcentis amatőr távcső űrbe juttatásának? A csillagászok többsége szerint nem sok, hiszen nem lesznek rajta speciális elemző készülékek, „csupán” olyan felvételeket készít, amilyeneket a felszínről is bőven megtehetünk. De bármilyen is a kép minősége, bármennyi tudományos eredmény várható tőle, vélhetően nagyon sokan megfizetik a kicsit több mint 40 ezer forintnak megfelelő összeget, hogy elmondhassák: űrtávcsővel készítettek képet.

Az Arkyd–100 lehet az első olyan űrtávcső, amelyet a nyereség reményében üzemeltet egy vállalkozás. Ha valóban sikerül másfél millió dollárból megépíteni, akkor a cégnek alig kell költenie rá, hiszen ezt az összeget felajánlásokból gyűjtötték össze. Azonban sokak szerint gyakorlatilag lehetetlen ennyiből űrtávcsövet építeni. A Planetary Resources tervei mindenesetre igen ambiciózusak: az Arkyd–100 eredetileg 2015-re tervezett felbocsátását követő években számos hasonló űrtávcsövet indítanának, hogy azokkal kisbolygókat figyeljenek meg. Ezt követően űrszondákat küldenének a Föld közelében elhaladó kisbolygókhoz, majd robotokkal Föld körüli pályára „vontatnák” őket, később bányászati tevékenységbe kezdenének automatákkal. E távlati tervük megvalósulását ma még a legtöbben teljes képtelenségnek tartják, hacsak nem kötnek szerződést valamely nagyobb vállalattal vagy akár a NASA-val.

Néhány év múlva mindenesetre megjelenhetnek a reklámok az interneten: „Készítsen képet űrtávcsővel – most 40 ezer forintos bevezető áron.”

Mintha tükörbe nézne egy kémműhold: a Hubble fordul egyedül a világegyetem felé
Mintha tükörbe nézne egy kémműhold: a Hubble fordul egyedül a világegyetem felé
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.