Tartós a kutyaemlékezet
A két kutató arra kereste a választ, hogy a kutyák képesek-e akkor is sikeresen teljesíteni egy utánzáson alapuló feladatot, ha a megfigyelés és a végrehajtás közben hosszú idő telik el, illetve más tevékenységgel szakítják meg a folyamatot.
A kísérletek során nyolc felnőtt kutyát „csináld, ahogy én”-módszerrel tanítottak egyszerű feladatokra, például arra, hogy a gazdák demonstrációját követve sétáljanak egy vödör körül, vagy húzzanak meg egy csengőt.
A tanulási szakaszban a kutyáknak 5-30 másodpercet kellett várniuk, mielőtt megismételhették a tulajdonosok mozdulatait. A tesztek során azonban a kutyák akár tízperces szünet után is képesek voltak a gazdák által bemutatott akciók végrehajtására, sőt akkor is sikeresek voltak, ha a megfigyelést követően a gazda játszott velük, vagy különböző egyéb feladatokat kellett végrehajtaniuk.
A kísérletek azt bizonyították, hogy a kutyák képesek mások akcióira hosszabb időn át is emlékezni, és ha lehetőségük adódik, akkor később ezeket az akciókat maguk is végre tudják hajtani. A kutyák hosszú távú memóriájára vonatkozó új felismerés kiválóan alkalmazható például a kutyakiképzésben. A kutyák utánzóképességeire már a korábbi vizsgálatok is rámutattak, ugyanakkor ez a tanulmány az első, amely bizonyítja, hogy a kutyák hosszú ideig az emlékezetükben tárolják az embernél megfigyelt viselkedést.