A mikrobák sokáig bírják

A Föld utolsó túlélő lényei mélyen a földben élő mikroorganizmusok lehetnek – állítják azok a tudósok, akik számítógépes modellek segítségével próbálták megjósolni, hogy miként nézhet ki bolygónk élővilága évmilliárdok múlva.

A skót St. Andrews Egyetem munkatársa, Jack O’Malley James a brit Nemzeti Csillagászati Konferencián arról beszélt, hogy a távoli jövőben a jelenleginél jóval kevesebb lesz, vagy egyáltalán nem lesz oxigén, illetve az óceánok is elpárolognak. Azaz a felszínen olyan élőlények maradhatnak életben, amelyek oxigén nélkül is elvannak, illetve jól bírják a sós környezetet. A jelenlegi növény- és állatvilág döntő többsége nem éli túl ezt a váltást, a mikroorganizmusok közül sem sok. Nem sokkal később a mikrobák egy csoportja, az extremofilek jelentenék az egyetlen földi életformát – olvasható a beszámoló a BBC online felületén.

Az extremofil olyan élőlény, mely szélsőséges fizikai vagy kémiai tulajdonságokkal bíró élőhelyekhez alkalmazkodott. Léteznek élőlények magas, illetve alacsony hőmérsékleten, élnek nagy nyomáson, mások eltűrik a radioaktív sugárzást vagy az extrém szárazságot, kibírják a savas, illetve a lúgos környezetet. Az extremofilek nagy része mikroorganizmus. (Az ilyen élőlények vizsgálata segít megismerni a földi típusú élet tűréshatárait, illetve fontos információkat ad arra, hogy hol várható földön kívüli élet.) A skót kutató szerint legtovább az extremofilek viselik el a majdan várható hőséget és szárazságot, de ők sem a felszínen, hanem mélyen a földben. De azt sem a végtelenségig. Az extremofilek nagyjából 2,8 milliárd év múlva tűnnek el, ettől kezdve a Föld mindenféle életformától mentes lesz.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.