Gyógyszer vagy dohánytermék?
De hogy hathatósabb segítség-e a leszoktatáshoz, mint az eddigi módszerek, arra, bármennyire is igyekeznek elhitetni velünk, még nincsenek bizonyítékok. Sőt az Athéni Egyetem tavalyi vizsgálata szerint azonnal megemeli a légúti ellenállást, a hatás tíz percig tart, és ezalatt nehezebb a páciens légzése.
Az e-cigarettában, csakúgy mint például a leszokáshoz használt bőrtapaszban, nikotin is van, de sokkal kevesebb, mint a valódiban. Ez a mennyiség célzatos, arra való, hogy a szervezet fokozatosan, a beszívott adag csökkentésével szokjon hozzá a nikotin elhagyásához.
(Az e-cigaretta kínai találmány, 2004-ben dobták piacra. A valódit utánzó fehér rudacskában egy tartályban nikotint és oldószert tartalmazó folyadék van, ami elektromos melegítés hatására párává, illetve permetté alakul, ez hivatott az igazi cigaretta füstjét pótolni.)
Az Egyesült Királyságban a CN Creative Manchester nevű cég most gyártani kezdett egy új e-cigarettát, amelynek Nicadex a neve, egyszersmind tervbe vette, hogy a terméket a brit gyógyszerhatósággal, az MHRA-val leszokást támogató gyógyszerként fogja elismertetni. A Nicadex tömeges gyártásának máris megvan a fajsúlyos háttere: egy nagy dohányvállalat, a hazánkban is működő American British Tobacco beszállt, és megvásárolta a CN Creative-ot. Nick Henderson, a cég munka társa reménykedik, hogy a Nicadex nemsokára gyógyszer lesz, éspedig a világon az első. A kilátások jók, információk szerint a gyógyszerhatóság még ez évben kiadja az engedélyt, ami azt jelenti, a cigarettát orvosok receptre is felírhatják. Azt még nem tudni, vállalnak-e a költségekből a biztosítók is.
A helyzet világos. Ha dohányipari cég kezd gyártani egy leszokást segítő gyógyszert, az bizonyára nem más, mint a valódi cigaretta hasznát pótolni hivatott nagy-nagy üzlet, ráadásul a gyógyszergyártás embert segítő buzgalmába csomagolva. Az Egyesült Államok gyógyszerhatósága, az FDA szerint azonban az e-cigaretta minden, csak nem gyógyszer. Dohányterméknek kell minősíteni, erről bírósági döntést kért. Felhívta a figyelmet, nem felel meg a valóságnak, hogy az e-cigaretta segít a leszokásban. Még az is felmerült, üdvös volna a hatékonysági és biztonságossági vizsgálatok befejezéséig egyenesen betiltani. Köztes úton jár Kanada és Ausztrália, ott a bolti forgalmazás tiltott, csak online vásárlás lehetséges.
De lássuk, mi szól az e-cigaretta mellett és mi ellene. Egy még nem publikált olasz vizsgálat szerint, amelyet háromszáz dohányos bevonásával végeztek, a cigarettát használva kilenc százaléknak sikerült leszoknia, 20-25 százalék pedig, bár tovább dohányzik, csak minden második rágyújtáskor szív valódi cigarettát. Az eredmény, szemben a spontán leszokási rátával, kedvező, hiszen az olasz dohányosoknak mindössze 0,2 százaléka szokik le segítség nélkül. A vizsgálat adatairól Ricardo Polosa, a Cataniai Egyetem kutatója számolt be, aki mellesleg egy e-cigarettát gyártó cég szakértője.
Alighanem perdöntő lesz egy befejezéshez közeledő új-zélandi, Ascend elnevezésű vizsgálat, ennek eredményei szeptemberre várhatók, és 657 dohányos leszokási adatai állnak majd rendelkezésre. A tanulmányban az e-cigarettát a nikotinos bőrtapasszal hasonlítják össze, vajon melyik a jobb.
Úgy látszik, a britek valóban gyógyszerként kezdik majd forgalmazni az e-cigarettát. Ehhez azonban szigorú biztonsági szabályokat kell betartatniuk. Erre a WHO már 2008-ban külön figyelmeztetett. Pontosan szabályozniuk kell, mekkora az a nikotinmennyiség, amely egy szippantással a szervezetbe kerül, továbbá azt is, mennyi más káros anyag (például oldószer) lehet a beszívott és kifújt permetben.
A környezetkárosítás és a nem dohányzók védelme további fontos szempont. (Egy 2010-es kutatás szerint az e-cigaretta „füstjében” a rákkeltő anyagok koncentrációja mindössze egy ezreléke a valódiénak.) Mucsi János tüdőgyógyász-szakorvos, a kérdés ismert szakértője az e-cigarettát határozottan dohányterméknek tartja. Maguk a gyártók is kínosan ügyelnek, hogy igazi cigarettára hasonlítson. A biztonságossági adatok nem elegendők ahhoz, hogy gyógyszerként lehessen ajánlani, különösen a hosszú távú hatások ismerete nélkül. Az eredményes leszokás – hangsúlyozta a szakértő – nemcsak a nikotinfüggőség megszűnését jelenti, hanem a dohányzásról mint örömöt nyújtó tevékenységről való lemondást is. Aki e-cigarettát szív, dohányos marad továbbra is. Igaz, ez talán kevéssé káros alternatíva.