Rátermett molekulák
Hogy hogyan tudnánk létrehozni a szervetlen biológiát?” – vezette fel mai budapesti előadását Lee Cronin professzor, aki Az élet sava-borsa címmel a mai, budapesti TEDxDanubia 2013 konferencián szólal fel.
„A mi laborunkban, amikor szervetlen életet próbálunk létrehozni, nagyon sok különböző reakciófajtát próbálunk ki. Hatalmas nanomolekulákat készítünk szervetlen alapanyagokból, akkorákat, mint a fehérjék és a DNS. A szén kizárásával olyan szervetlen molekulák „legókészletét” használjuk ehhez, amelyek képesek összekapcsolódni, sokszorozódni és versengeni.”
Cronin szerint ezek a kísérletek közelebb vihetnek annak megértéséhez, hogy miként jött létre szervetlen anyagokból szerves anyag. Hiszen ötmilliárd évvel ezelőtt még nem létezett élet a Földön! Ha sikerül a szervetlen biológiát létrehozni, ha evolúcióképessé teszik a szervetlen anyagot, akkor újradefiniálhatjuk az élet fogalmát. A 2011-es, Edinburghban rendezett TEDGlobal konferencia nyitóelőadásán Cronin azt mondta: „ami evolúcióra képes, az él. A biológia hajtóereje az evolúcióból ered – az evolúció számomra pedig azt jelenti, hogy mindig a legrátermettebb él tovább. Nem tartom kizártnak, hogy ez a rátermettség a szervetlen anyagok világában is elérhető.”
A TEDGlobal 2012 konferencián Cronin a legújabb munkájáról szólva elmondta: háromdimenziós nyomtatóval molekulákat hoztak létre. Ezzel az eszközzel – amely még csupán egy prototípus – le lehet tölteni egy meghatározott molekula minden adatát, és ezután kinyomtatható, ugyanúgy, ahogy egy 3D-s nyomtató létrehoz különféle tárgyakat. „Nem tartom elképzelhetetlennek, hogy belátható időn belül (azért ez az időtáv éveket jelent) akár a saját gyógyszereinket is kinyomtathatjuk – csupán egy ilyen speciális nyomtatóra van szükség. Ennek ma létezik a technológiája, de nagyon fontos, hogy erre az eljárásra legyenek jól definiált szabványok és olyan technológia, amely valóban azt állítja elő, amit a tervezők kigondoltak. Ha ez sikerül, hatalmas technológiai robbanás előtt állunk, hiszen egy ilyen nyomtatással kedvező áron és bárhol, ahol erre szükség van, gyógyszerrel láthatunk el bárkit.”
A következő lépés saját őssejtek előállítása lehet, s ha ez sikerül, akár izmokat vagy akár szerveket is gyárthatnánk háromdimenziós nyomtatók segítségével. „De arról nincs szó, hogy mesterségesen felépített, legyártott emberekkel szeretnénk benépesíteni a bolygót. Arról viszont igenis szó van, hogy a 3D-s nyomtatók alkalmazásának kiterjesztésével személyre szabott alkalmazásokhoz jussunk. Ahogy a szabó a saját méretünkre igazítja a ruhát, az ember magára szabhatja a számára valamilyen szempontból hasznos anyagokat (gyógyszereket, vitaminokat) a maximális hatékonyság érdekében.”
Joggal vetődik fel, hogy mit szól az edinburghi vegykonyhában folyó kísérletekhez a politika és az egyház? A korunk egyik alkimistájának is tekinthető Lee Cronin szerint munkáját nem korlátozza sem a politika, sem az egyház. Ő csupán egy tudós, aki a tudományos kérdésekre próbál válaszokat találni.
Önszerveződő molekulák
Lee Cronin a világ egyik, mostanában tudományos sztárrá váló szervetlen kémikusa. Elsősorban a szervetlen molekulák önépítő és önszervező mechanizmusának megértésére és kontrolljára koncentrál. Tevékenységét számos díjjal és kitüntetéssel jutalmazták, szakmai együttműködései több országra és egyetemre terjednek ki. Csoportja technológiai alkalmazásokat is fejleszt, többek között kémiai reaktorokat, üzemanyagcellákat, amelyek folyékony üzemanyagot állítanak elő. Az 1973-ban született Lee Cronin 2005-től a Glasgow-i Egyetem Gardiner kémiaprofesszora.