4G-t minden okostelefonba!
A Huawei és a Samsung elképesztő mértékben erősödik, nagyon ott van az LG is, a ZTE immár újdonsággal is előállt, a tradicionális készülékgyártók jelentősége egyre kisebb – összegezte a készülékekről szerzett tapasztalatait a Magyar Telekom vezérigazgatója, amikor a helyszínen arról kíváncsiskodtunk, mit lát a legfontosabb újdonságnak a hazai T-Mobile első embere.
Christopher Mattheisen azonban nem is pusztán márkákban gondolkodik, számára sokkal inkább örvendetes tény, hogy a tapasztalatok szerint az LTE-csipek egyre olcsóbbak, ami pedig azt jelenti, hogy egyre több készülékbe kerülhet be a 4G-s technológia. Mint mondja, korai volna még megmondani, mikor jön el az az idő, amikor már a technológia teljesen alap lesz, de az biztos, hogy jövő ilyenkor már az igazán olcsó okosmobilokban is ott lesz a gyors adatátvitelt jelentő tudás.
– Örvendetes, hogy már a fényképezőgépek és más, egyfunkciós készülékek is csatlakozhatnak majd a netre, azonban a tudásuknak még fejlődniük kell. Az irány jó, de a jelenlegi funkciókkal egy okos-fényképezőgép nem tud nagy tömegeket megszólítani – mondta Mattheisen.
Ami viszont megszólítja a tömegeket, az továbbra is a tablet, minden gyártó foglalkozik ezzel valamilyen szinten, az eddigi legnagyobbat a HP táblája durrant eddig, a Slate7, amely a geekek szerint alapjaiban írhatja át a műfaj szabályait. Legalábbis, amit az árazásról alkottak. Az eddigi képlet szerint a Google Nexus 7 olcsó, annyira, hogy a cégnek csak szolgáltatásokkal együtt éri meg árulni a 199 dolláros masinát, ezzel szemben a HP 149 dollárért fogja adni a Slate7-et, amely bizonyosan hatalmas siker lesz. Az 1,6 GHz-es, kétmagos processzor és 7 colos kijelző 1 GB RAM és 8 GB memória segítségével szinte minden átlagos felhasználói igényt kielégít, s mindez nem kerül majd többe ötvenezer forintnál.
Na, de mi a trükk? Például a kijelző, amely csak 1024×600 pixel felbontású, a színei sem túlságosan meggyőzőek. A HP az alacsony ár ellenére a kialakításon nem spórolt, a vörös és ezüst hátlappal is kapható tablet hátsó része gumihatású, minőségre rendben van.
Apropó, olcsó készülékek, debütált az új oprendszer, a Mozilla által fejlesztett, nyílt forráskódú Firefox OS. A ZTE Open a bemutató modell, de a Sony is bejelentette, hogy támogatja a platformot. Ahogyan a T-Mobile is, persze, mindegyik cégnek megvan erre a saját oka. Alapvetően az, hogy a belépő szintű okostelefonokat sokkal jobban megéri olyan operációs rendszerrel készíteni, amit rendesen fel lehet márkázni, el lehet nevezni például T-Mobile OS-nek, és a felhasználói felületet is tetszés szerint lehet alakítani, anélkül, hogy fizetni kelljen a Google-nek, ne adj’ isten annak mérnökei beleszólnának a testreszabásba. Vagyis, az olcsó mobil még olcsóbb lesz. Nem éreztük lassabbnak egy hasonló kategóriás androidos készüléknél, de a csúcsmodellekhez képest óriási a különbség. A ZTE Openbe wifi, Bluetooth és FM-rádió is került, GPS azonban nem, tehát látszik, hogy csak beetetésről van szó, egyelőre.
Hátrány azonban, hogy nagyon kevés az alkalmazás, ez a felhasználók szemében teljesen értéktelenné teheti. Csak a közösségi és néhány alapapp érhető el, de ezt persze meglovagolhatják az olyan szolgáltatók, mint például a Deustche Telekom, komplett gazdasági ökoszisztémát is építve egy-egy rendszer mögé, már amennyiben jól szervezik a dolgot.
Az persze egyelőre álomnak tűnik, hogy a Firefox beleszóljon a nagyok (iOS és Android) versenyébe, ez még a Windows Phone-nak is nagyon nehezen sikerül – egyelőre. Pedig immár átlépte a 130 ezret a Windows Phone 8-ra elérhető appok száma, minderről a Nokia sajtótájékoztatóján számolt be Stephen Elop, a finn cég ügyvezető igazgatója. Bár ez messze elmarad a két nagy oprendszer választékától, mutatja, hogy lassan, de biztosan növekszik a platform támogatottsága.