MTMT2: publikációs adattár a hálón
A nemzeti tudományos bibliográfiai adatbázis létrehozásnak célja a kutatási tevékenység értékelésének, minőségi és mennyiségi mérésének, illetve a magyar tudományos teljesítmény nemzetközi bemutatásának elősegítése volt. A szolgáltatás fejlesztése 2009-ben kezdődött. Jelenleg közel harminc szervezet és intézmény vesz részt az adatbázis feltöltésében és üzemeltetésében. A hozzáférés regisztráció után ingyenes, és az MTMT a természettudomány mellett a társadalomtudományi és bölcsészeti eredményeket is igyekszik követni.
Az MTMT sokirányú adatlekérést tesz lehetővé: személyes és intézményi publikációs listákat lehet a segítségével összeállítani habilitációhoz, belső és külső pályázatokhoz, egyetemi és akadémiai fokozatszerzéshez, akkreditációhoz, statisztikai célokra vagy akár vezetői információs rendszerek kiszolgálására. Az adatbázis nemcsak az összefoglalókat és a teljes publikációkat tárolja, hanem publikációs és idézési nyilvántartást is vezet, magyar (és részben angol) nyelven, vagyis egyszerre figyeli a tudományos eredményeket és azok „hasznosulását”.
A tegnapi bemutatón elhangzottak szerint egy ilyen adattár önmagában nem növeli a tudományos teljesítményt, a magyar tudomány rangjának és a tudományos munka eredményességének növeléséhez azonban mindenképpen hozzájárul. Mellesleg a mások szellemi teljesítményének eltulajdonításával kapcsolatos visszaélések megelőzését, az elsőség kérdésének egyértelművé tételét is segítheti.