Búcsú a PC-től?
A legnagyobb nyertesnek az ultrabook kategóriát megteremtő és a tabletet újraértelmező, az utóbbi években a világ legnagyobb számítógépgyártójává vált Apple tűnik. A trónról letaszított HP pedig a nagy vesztesek közé tartozik: történelmének legnagyobb, 8,9 milliárd dolláros veszteségét szenvedte el.
Nem megy sokkal jobban a nyolcszázalékos bevétel- és 18 százalékos profitcsökkenést elkönyvelt Dellnek sem, ahol szintén a PC-kkel van a baj. Az asztali gépekből jelenleg évente mintegy 380 millió darabot adnak el világszerte, azt tehát nehéz lenne állítani, hogy ez a piac nem működik.
Egyelőre – a „fejlődő” országoknak köszönhetően – globálisan még némi bővülés is megfigyelhető, ám a kereslet az alsó kategóriás, olcsóbb, minimális profittartalmú készülékek felé tolódik el (ebből is adódik például a HP veszteségbe fordulása). Gyártói szempontból a piac meglehetősen szabdalt. A HP évente nagyságrendileg annyi PC-t ad el (durván 15 milliót), mint amennyi iPad ugyanazon idő alatt gazdára talál – csakhogy az utóbbinak az árában sokkal több a profit.
Korábban mindig jelentős lökést adott az asztali gépek forgalmának a Windows egy-egy új verziójának megjelenése, most azonban a szakértők egy része nem vár ilyen egyértelmű hatást.
Egyrészt a jelenleg futó Windows 7-nek is meglehetősen kedvező a fogadtatása (ráadásul a június óta W 7-tel megvásárolt gépeket szinte költségmentesen lehet W8-ra upgrade-elni, így kevesen halasztják el a vásárlást az új operációs rendszerre várva), másrészt az októberben érkező W 8 már egyértelműen a hordozható eszközökre optimalizálva készült, vagyis inkább a tabletek és az ultrabookok iránti keresletet növelheti meg.