Gyártásra kész a Windows 8
A Microsoft bejelentése szerint elkészült a Windows 8 úgynevezett RTM-(Release to Manufacturing, azaz a gyártásra kész) verziója, sőt a nagyvállalati (Enterprise) kiadás illegálisan már elérhető egyes letöltőoldalakon. Az új operációs rendszert a felhasználói közösség – az eddig megismert tesztváltozatok alapján – óvatos bizakodással várja, az optimizmus azonban korántsem teljes körű.
Nem túlzás azt állítani, hogy a Windows 8 kezelőfelületét máris több millióan ismerik és használják. Az ingyenesen letölthető Release Preview változat meglehetősen népszerű a letöltők körében, a Hotmail levelezőrendszer örökébe lépő, néhány napja az Outlook.com oldalon elérhető új (szintén ingyenes) mail-szolgáltatás is teljes egészében W8-kompatibilis, és már az új program megoldásait használja. A hotmail lecserélésével az egyre erősebb pozíciókkal rendelkező Gmailnek kíván odavágni a gyártó. A kifejezetten kapós Windows 7 lecserélésével nincs ilyen bevallott szándék (egyértelmű, hogy a W8 legnagyobb konkurense még sokáig a W7 lesz), de az igazi célpont itt is a Google (pontosabban a tableteken és a netbookokon már ma is futó, számító gépes operációs rendszerként egyre perspektivikusabb Android).
Olyan operációs rendszert, amelyik probléma nélkül „működteti” a komputert, ma már (némi túlzással) bárki tud készíteni – a siker elsősorban a belső alkalmazások kezelhetőségén, együttműködési képességén, valamint a külső alkalmazások integrálhatóságán múlik. Az utóbbival kapcsolatban érkeztek kellemetlen hírek is a Windows 8 háza tájáról. Az egyik legnagyobb játékfejlesztő, a Valve Software például – a BBC minapi híre szerint – a mai igényekhez képest túlságosan zárt platformnak tartja a W8-at, amelyre egyre kevésbé érdemes – például – játékokat írni. A Windows 8-ban is lesz Store (vagyis alkalmazásbolt – ez egyébként már az RTM-verzióban is működik), és sokan attól félnek, hogy a Microsoft itt majd maga látja el fizetős programokkal a felhasználóit, vagyis szűkül a külső gyártók rendelkezésére álló tér, és nem feltétlenül éri meg nekik, hogy Windowsra fejlesszenek. (Ez a dilemma egyébként nemcsak a PC-kről, hanem a játékkonzolokról is szól, azok piacán a Microsoft jelenleg kulcsszereplő, és így a játékpiac meghatározó figurája is.)
Ha a súlypont elmozdul a Linux felé, az a W8 jövőjére is hatással lehet. A Windows 8 bevezetésének előkészítése mindenesetre ütemesen zajlik: augusztus 15-től a legfontosabb fejlesztő partnerek hozzáférhetnek a Visual Studio 2012 fejlesztőkörnyezethez és magához a végleges operációs rendszerhez is. Szeptember elején már a mennyiségi licencet vásárló „hétköznapi” (céges) ügyfelek meg is kaphatják az első, már terméknek nevezhető szoftvercsomagokat. A végfelhasználók október 26-tól válhatnak W8-tulajdonossá. A pontos ár még nem ismert, de aki mostanában vesz W7-es számítógépet, 15 euróért (nagyjából 4500 forintért) frissíthet W8-ra.