Pénzkidobás volna a biodiverzitás megőrzése?
A sokszínűség pedig lehetővé teszi az egyes fajok fennmaradását. Ugyanis ha egy faj egy adott környezetre specializálódik, és ez a környezet elpusztul, akkor – hacsak nem tud hihetetlen gyorsan alkalmazkodni – kihal. Számos egymás mellett élő fajnak több az esélye alkalmazkodni és megmaradni az ember tápláléklánca részeként. Egy-egy négyzetméternyi területet vizsgálva az LBV földjein 50-60 növény és 21 rovarfaj figyelhető meg. Ezzel szemben a mezőgazdasági területen a növények száma csupán tízre, a rovarfajoké alig egy-kettőre csökken. Egy nemrég lezajlott kísérletben pedig azt bizonyították be, hogy a műtrágyát nem használó gazdaságokban közel tízszer annyi növény és csaknem hatszor annyi állatfaj él, mint a műtrágyát használókban. A számok magukért beszélnek, a nem megfelelő földművelés környezeti károkat okoz. Ha például egy gazda területét keresztezi egy folyó, arra fog törekedni, hogy minél jobban kihasználja a földjét, tehát a folyóparti szakaszt is megműveli, bele sem gondolva, hogy több állatfaj természetes élőhelyét pusztítja el.
Úgy tűnik, az Európai Unió sem gondol még erre, mert ötvenmilliárd eurót költ ugyan a mezőgazdaság támogatására, de nem szabályozza a termelés kivitelezését. Egyelőre nem fontos tényező a természetvédelem.
KISLEXIKON
- A helyi biogazdálkodás története 1979-ben kezdődik, amikor a Bajor Madárvédelmi Egyesület felvásárolta az akkor még hétköznapi mezőgazdasági területet. Az azóta eltelt 33 évben a természet itt visszahódította a tőle elvett darabot. A szántóföld egyhangúságát az állat- és növényvilág nyüzsgő sokszínűsége váltotta fel.
- Bajorországban 1800 hektárnyi olyan földterület került az LBV igazgatása alá, amelyen kimondottan környezettudatos biogazdálkodás folyik.
- Az LBV címerállatát, a jégmadarat (képünkön) ismétlődő, magas hangja segít felismerni. Nádasokban, meredek partoldalakba vájja fészkét. A környékbeli folyók szabályozott medre mentén ma már nincs elegendő fészkelőhely a jégmadárcsaládok számára. 2000 márciusa óta a madárvédelmi egyesület jóvoltából fészekrakó fal várja a természet e repülő gyöngyszemeit.