Halhatatlan laposféreg

A giliszták és a laposférgek közismertek arról a tulajdonságukról, hogy akár kettévágva is képesek életben maradni. Angol kutatók megvizsgálták ezt a jelenséget, és úgy találták, hogy egyes laposférgek sejtjei nem öregszenek, vagyis az állat szinte örök életű.

Dr. Aziz Aboobaker, a Nottinghami Egyetem biológus kutatója és munkatársai egy vegetatívan és egy ivarosan szaporodó alfajt vizsgáltak meg, és úgy találták, hogy bámulatos módon képesek a sérült testrészeiket regenerálni. Még primitív agyukat is újra tudják növeszteni, ha elpusztul. A kutatók ebből azt a következtetést vonták le, hogy a laposférgek testi sejtjei megtartják osztódási képességeiket anélkül, hogy romlana a génállományuk. A magasabb rendű élőlényeknél, és így az embernél is, a DNS kettős spirál nem másolódik tökéletesen. Egy idő után a sejtek már nem képesek osztódni és felgyorsul a szervezet öregedése.

A laposférgek titka a biológusok szerint a telomer hosszában rejlik. A telomerek a DNS-lánc végein található szakaszok, amelyek megvédik azt a töredezéstől. Osztódáskor így nem az információhordozó lánc rövidül, hanem a „védősipkája”. A kísérletek tanúsága szerint a laposférgek sejtjeinek osztódásakor még ez a védő molekulacsoport sem szenved hiányt, vagyis az új DNS-láncok egyenértékűek az eredetivel. Ennek következtében, ha valami külső hatás nem pusztítja el az állatot, akkor a végtelenségig képes osztódni, illetve megújulni.

Fölmerül a kérdés, hogy milyen mechanizmus javítja ki a laposférgek sejtjeinek osztódásakor az egyébként egyre rövidülő telomermolekulát? A választ a telomeráz nevű enzim felfedezése adta meg a kérdésre. A telomerázt a DNS bizonyos szakasza termeli, de a magasabb rendű élőlényekben a kifejlődés és a növekedés befejeztével inaktívvá válik. Az egyre kevesebb telomeráz nem képes javítani a DNS-védő telomermolekulát, és elkezdődik az öregedés.

A biológuscsapat egyik tagja, dr. Thomas Tan a telomerázkoncentrációt mérte a laposférgek osztódásakor, és szenzációs fölfedezést tett: az osztódó sejtben sokszorosára nőtt a javító enzim koncentrációja! Így már érthető, hogy miért reprodukálódik tökéletesen az állatkák DNS-e. A te lomeráz biztosítja, hogy a másolt DNS ugyanakkora védősipkát kapjon, mint a minta. A felfedezésnek van egy óriási haszna a rákkutatásban is. Ismertté vált az a vegyi-biológiai folyamat, ami a rákos sejtek vég nélküli osztódását irányítja. Kiderült, hogy a legtöbb rákos sejtben rendkívül magas a telomerázkoncentráció.

A kutatók számos kérdésre keresnek választ a mechanizmus feltárása után. Kérdés az, hogy az ivarosan szaporodó laposférgek milyen más módon biztosítják a tökéletes sejtosztódást, mert az ő szervezetükben nincs olyan magas telomerázkoncentráció, mint a másik törzs esetében? Nagy kérdés az is, hogy fejlettebb élőlényekben, például az emberben, lehet-e kiváltani a DNS tökéletes másolását. A telomersztori annyira fölkapottá vált az Egyesült Államokban, hogy potom pár száz dollárért már telomerhossz-mérő DNS-teszteket lehet kapni.

Az élethosszt meghatározó telomerek a kromoszómák végein
Az élethosszt meghatározó telomerek a kromoszómák végein
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.