Plasztikai műtéttel sem lehet elbújni
Már az olcsó fényképezőgépek, sőt egyes okostelefonok fényképezői is felismerik, ha arcot látnak, újabban már oldalról is. A világ repülőterein sorra telepítik azt a szoftvert, amely a biztonsági kamerák valós idejű képén felismeri a körözött személyeket a tömegben (!), bekeretezi és követi őket, természetesen jelzést adva a biztonségi személyzetnek. Az interneten pedig a bombakészítési receptek mellett olyan tanácsok is találhatók, hogy milyen arcfestéssel lehet megtéveszteni az arcfelismerő szoftvereket.
Sok fejlesztés ötlete származik filmekből: a Helyszínelők című sorozatban látható egy sci-fibe illő módszer: a (valóságban nem létező) szoftver röptében elkészíti az alany fejének térbeli modelljét, megkülönböztetve benne a testrészeket, és rögzítve azok méretét, alakját és egymáshoz viszonyított helyzetét. Számos ilyen tulajdonságot egyébként valóban nem lehet plasztikai sebészeti úton megváltoztatni, másokat viszont igen.
Egy amerikai egyetemi munkacsoport a létező arcfelismerő szoftvereket kívánja feljavítani. Eljárásuk a felismerés (összehasonlítás) alapjául szolgáló képadatbázisban nemcsak az egész arcot, hanem annak elemeit is – a szemet, szemöldököt, orrot, szájat, állat stb. – tárolja. Ezeket az arcelemképeket hasonlítja össze a vizsgált személyről készült fotóból kiemelt elemek képeivel. Ha a szoftver által az adatbázisban talált illeszkedőminták közül több is ugyanahhoz a személyhez tartozik, a vizsgált és az adatbázisban tárolt személy nagy valószínűséggel azonos. Ez a fejlett arcfelismerő szoftver például a plasztikai műtét utáni állapotról készült képek alapján mintegy 78 százalékos sikerrel azonosította az alanyt akkor is, ha az adatbázisban még csak a műtét előtti állapot arcelemképei szerepeltek.
Az új szoftvert egy számítógépes képelemzéssel foglalkozó nemzetközi konferencián mutatták be, amelyen részt vett egy angol konkurens, a VisionMetric cég is. Képviselője szerint a csoport jó úton jár, a találati pontosság még növelhető – de nem olyan mértékben, hogy felismerésre önmagában alkalmas legyen. Egyébként a VisionMetric szoftvere sem érdektelen: maga a tanú állíthatja össze vele a fantomképet. Olyan egyszerű a kezelőfelülete, hogy kis segítséggel bárki elboldogul vele. Nem az arcelemeket cserélgeti, mint a diafilmes, klasszikus módszer, ez a sok évtizedes gyakorlat szerint nem mindenkinek megfelelő. Ehelyett az egész arcot változtatja a tanú utasításai alapján.