Új kutatási pályázatok – két év óta először

Várhatóan még nyáron megkezdi működését a Tudományos és Technológiai Obszervatórium – jelentette be Mészáros György, a Nemzeti Innovációs Hivatal elnöke egy keddi parlamenti bizottsági ülésen.

A különös nevű kezdeményezés célja: a kormányzati, valamint a vállalkozói szféra segítése naprakész információkkal a kutatás, a fejlesztés és az innováció területéről. Ennek érdekében az eddiginél pontosabb, célszerűbb adatbázisokat hoznak létre. Az obszervatórium egy átfogó szakmai információs központ működtetésével segíti a stratégiai tervezést a kormányzati és a vállalkozói – elsősorban a kis- és középvállalkozói – területeken. Az obszervatórium stratégiai elemzéseket is végez, az első ilyen anyag áprilisra készülhet el. Mészáros lapunkat arról tájékoztatta, hogy az obszervatórium által gyűjtött komplex, megbízható adatok hozzáférhetőek lesznek a kutatás-fejlesztési és innovációs szféra szereplői számára.

Az érintetteket ennél vélhetően sokkal jobban felvillanyozza az a bejelentés, hogy idén mintegy 74,6 milliárd forint pályázati keret segíti a kutatás-fejlesztés-innováció (K+F+I) támogatását. A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség új kutatási pályázatokat március közepéig, illetve június végéig ír ki. Nagyon fontos, hogy végre sor került erre a bejelentésre, hiszen 2010 nyara óta először jelenik meg az innovációs alapból pályázati kiírás a hazai kutatás-fejlesztés, valamint az innováció támogatásra.

A 74,6 milliárdból 5,5 milliárd az Európai Unió 2014–20 közötti időszakra vonatkozó Horizon 2020 nevű kutatási keretprogramjában való eredményes részvételre való felkészülést segíti. A kutatás-fejlesztési projektek és vállalatok támogatására 28,3, vállalati technológiai fejlesztésre 23,3, cégek, egyetemek, kutatóintézetek együttműködésére 17,5 milliárd forintos a keret.

A pénzek okos felhasználásától azt remélik, hogy megvalósulhat a Nemzeti Innovációs Stratégia néhány célkitűzése. Például, hogy 2020-ig tizenötezer új K+F munkahely, illetve 300 fiatal, gyorsan növekvő, K+F-fel foglalkozó kis- és középvállalkozás jöjjön létre. A stratégia szerint legalább tíz, a világ élvonalába tartozó és nemzetközi együttműködésben aktív tudományos műhelyt megerősítenek. És természetesen a vágyott cél, hogy a jelenlegi 1,14 százalékról 2020-ra a nemzeti össztermék 1,8 százalékára nőjenek a kutatás-fejlesztési kiadások. Ezt az arányt emlegetjük 2000 óta, egyre távolabbi időbe tolva annak teljesítését.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.