Membránkezeléssel – a pohárba

A vízkörforgalomban évente mintegy kilencezer köbkilométer megújuló víz jut a földre, ez elvileg akár húszmilliárd embernek is elegendő lenne. Ám ez az édesvízmennyiség igen egyenlőtlenül oszlik meg, és nagyon eltérő az egy főre jutó vízfelhasználás (pl. egy átlagos amerikai 70-szer több vizet használ, mint egy ghánai). Ráadásul a világ vízfogyasztása meredeken nő, 1950 óta mintegy háromszorosára emelkedett. A problémák megoldásának leghatékonyabb módszere a szennyvizek gyűjtése, kezelése és tisztítása. A folyamat általában két lépésben zajlik. Először az ipari, mezőgazdasági és lakossági szennyvizeket össze kell gyűjteni, majd olyan mértékben kell megtisztítani, hogy az emberiség számára ivóvízként szolgáljanak, vagy a természetbe visszavezethetők legyenek.

Rossdorfban spirál alakú membránszűrőrendszert fejlesztettek ki a szennyvizek hatékony kezelésére. Ez a membrán számos vékony, félbehajtott, egymással összeépített filmrétegből áll, amelyek egy műanyag cső körül helyezkednek el. A membrán anyaga féligáteresztő hártya: a vízmolekulákat átengedi, míg más anyagok számára falként működik. A hullám keresztmetszetű műanyag távolságtartó az úgynevezett „Tunnelspacer” a cég egyik fontos fejlesztése, amely a gyorsabb vízáramlást segíti, az összehajtott membránlapok pedig megakadályozzák a már megtisztított víz összekeveredését a szennyvízzel. Így egy óra alatt 300–500 liternyi víz kezelhető.

Tudta-e, hogy...

...nálunk is végeznek hasonló fejlesztéseket, amelyektől remélhetjük Magyarország környezeti állapotának javulását, terhelésének csökkenését. Ivóvízbázisaink, természetes környezetünk megóvása érdekében elsődleges kérdés a keletkezett szennyvizek tisztítása, így hazánk vízkészletei a jövőben is kitűnő állapotban állnak majd rendelkezésre.

Csak a vízmolekulákat engedi át
Csak a vízmolekulákat engedi át
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.