Empátia és magfúzió – programonként 32 millióért

Apró kalitkában egy egér rohangál, meglehetős empátiával figyelik izmozását az emberek, másként nem is tekinthetnénk erre az apró rágcsálóra, hiszen egyik kulcsfigurája az MTA Kísérleti Orvostudományi Intézetében most indult közös magyar–koreai kutatásnak.

A tegnapi egérfigyelők között volt az MTA elnöke, akadémiai intézetigazgatók és a távol-keleti ország nagykövete is.

A látogatás apropóját az adta, hogy már négy közös magyar–koreai kutatócsoport dolgozik a távol-keleti ország anyagi támogatásának köszönhetően a Magyar Tudományos Akadémia kutatóintézeteiben. Tavaly a civilizációs betegségek és az egyetlen atomvastagságú szénréteg, azaz a grafén kutatására jött létre közös csoport. Tegnap pedig azt jelentették be, hogy az empátia kutatására, illetve közös magfúziós kísérletekre alakult két újabb tudóscsapat.

Pálinkás József, aMagyar Tudományos Akadémia elnöke 2010-es délkoreai látogatásán arról állapodott meg a Koreai Alapkutatási Tudományos Tanáccsal (KRCF), hogy mivel az ázsiai ország vonzónak találta az MTA kutatóintézeteinek tudományos teljesítményét, a KRCF lehetőséget biztosít nemzetközileg elismertmagyar kutatóknak, hogy koreai támogatással végezzenek tudományos munkát. A megállapodás alapján rögtön elindult az előkészítő munka. Az MTA elnökének felhívására a hazai kutatóintézetekből számos pályázat érkezett, amit az Akadémia rangsorolt, de arról már Szöulban döntöttek, hogy mely programokat támogatják. (A pénz odaítéléséről a koreai parlament döntött.) A nyertes pályázatok három éven át kapnak támogatást. Mindegyik pályázat 300 ezer dollárt nyert el, amit fele-fele arányban használhatnak fel az adott programban érintett magyar és ázsiai kutatók, azaz programonként magyar részre 32 millió forint jut. Ebből az is következik, hogy a négy program közel 130 millió forinttal segíti a magyar tudományt – és az sem mellékes, hogy ugyanennyit ugyancsak hazánkban költenek el a dél-koreai szakemberek.

Az MTA Kísérleti Orvostudományi Intézetben az egyik legfontosabb emberi tulajdonság, az empátia még felfedezésre váró idegrendszeri alapjait vizsgálják – ehhez kellenek az egerek és számos más, csúcstechnológiájú műszer. A kutatásban öt magyar és három koreai tudós vesz részt Acsády László professzor vezetésével. Az MTA KOKI Thalamus Kutatócsoportjának tagjai a koreai partnerek által kifejlesztett viselkedési teszt eredményeit használják fel, kiegészítve a magyar kutatók anatómiai és fiziológiai tapasztalataival. A kutatások számos mentális rendellenesség, például a poszttraumatikus stressz, a skizofrénia, az autizmus, illetve a demencia megértéséhez járulhatnak hozzá. (Az intézet – a koreaihoz hasonló pályázatoknak is köszönhetően – 2010-ben 354 millió forintot, összebevételének ötödét a kutatási infrastruktúra fejlesztésére költötte el.)

Egy fúziós diagnosztikai kutatási programon négy magyar és hét koreai kutató dolgozik Zoletnik Sándor professzor vezetésével az MTA KFKI Részecske- és Magfizikai Kutatóintézetben. Az MTA KFKI RMKI kutatói megtervezik, felépítik és használatba is helyezik azt a mérőberendezést, ami a koreai termonukleáris kísérleti reaktoron végzett kísérletekhez szükséges.

Tavaly két, ugyancsak világszínvonalú kutatóhely kezdte meg működését. Az egyik csoport a civilizációs betegségeket (rák, diabétesz és idegrendszeri megbetegedések) kutatja az MTA Enzimológiai Intézetében, a másik csapat az anyagtudományok legígéretesebb ágának tekintett grafénkutatásra koncentrál az MTA Műszaki Fizikai és Anyagtudományi Kutatóintézetében.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.