Gyógyszertől nem, csak diétával múlik el
A gyógyszereknek ellenálló és mai tudásunk szerint nem genetikai alapú tünetegyüttes kialakulásának háttere még nem tisztázott teljesen, de bélrendszerünknek a táplálék felszívódását érintő működési zavara bizonyosan szerepet játszik benne.
A lakosság csupán néhány százalékát érintő táplálékallergiával ellentétben – amikor a tünetekért felelős étel elfogyasztása után nagyon rövid időn belül igen heves, néha az életet is veszélyeztető reakciók jelentkeznek – az ételintolerancia tünetei lassabban alakulnak ki. A különbség hátterében a két folyamat gyökeresen eltérő mechanizmusa áll. A klasszikus allergia esetén egy speciális immunglobulin ellenanyag (IgE) termelődik a szervezetben, és egy biogén amin, hisztamin szabadul fel, míg az ételintolerancia kialakulása során táplálékspecifikus IgG típusú ellenanyagok jelennek meg a vérünkben.
Sajnos a betegek zöme nem fordul a panaszokkal orvoshoz, de ha mégis, akkor az orvosok nagy része is inkább a pácienseket érő stresszre adott reakciónak tudja be a tüneteket, hiszen a hagyományos allergiatesztek nem hoznak eredményt, miközben célzottan az IgG ellenanyagokra kellene vizsgálni a panaszokat.
Annál is inkább, mivel egy erre a célra szolgáló gyors immunológiai módszerrel egy óra alatt ki lehet mutatni egy csepp vérből a különféle táplálékokra jellemző IgG ellenanyagokat. Ezek után már könnyen kideríthető, mely táplálékféleségre alakult ki a betegség és a célzott diétával – pusztán az illető táplálék és annak származékai elhagyásával – a tünetek két-három hét alatt fokozatosan eltűnnek. A hazánkban újnak számító vizsgálatot az egészségbiztosítás még nem finanszírozza. Régebben egyszerre egyféle anyagra – mondjuk szójára –nézték a táplálékérzékenységet több betegnél, ami azonban – talán lassúsága miatt – nem volt népszerű.
A megfelelő diagnózissal és diétával tünetmentessé tehető betegségről tegnap tartottak Budapesten tanácskozást. A rendezvény aktualitását az adta, hogy egy nemrég elvégzett ezerfős online tünetfelmérés eredményei szerint az ételintolerancia gyermekkortól időskorig minden korosztályt érint – tájékoztatta lapunkat Krámer Mihály, az MTA Izotópkutató Intézetéhez köthető, és a szimpóziumot szervező Izinta Kft. ügyvezetője. A biokémikus elmondta, hogy a tünetek egy része korfüggő. Az adatokból az is kiderült, hogy a válaszadók (zömük nő) körében az ételintoleranciára utaló emésztőszervi panaszok némileg gyakoribbak a bőrtüneteknél. A fiatalabb korosztályokban azonban érdekes módon a bőrtünetek dominálnak, míg 40 éves kor fölött a két tünetcsoport előfordulási aránya visszafordul.