Sokkal veszélyesebb tripper
Becslések szerint világszerte évente 60 millió ember fertőződik meg, és egyedül az Egyesült Államokban minden évben kb. 700 ezer új gonorrhoeás esettel számolnak. Ennek ellenére a jelentőségét lebecsülik, mert egy sor más nemi úton terjedő betegséghez (elsősorban az AIDS-hez, de a szifiliszhez is) viszonyítva relatíve kevésbé súlyos lefolyású. Ráadásul penicillinnel, illetve azok származékaival könnyen gyógyítható – legalábbis ez idáig. Most ugyanis Japánban a kórokozó Neisseria gonorrhoeae (más néven gonococcus) nevű baktériumnak olyan új, veszélyes mutációja jelent meg, amely ellenáll a hagyományos antibiotikumoknak.
Az Antimicrobial Agents and Chemotherapy nevű infektológiai (fertőzéstani) szaklapban megjelent publikáció szerint a genetikailag is feltérképezett H041 nevű törzset először a tokiói Fertőző Betegségek Nemzeti Intézetében mutatták ki. Mint Magnus Unemo, a baktérium egyik felfedezője, a Der Spiegelnek elmondta, ijesztő, de sajnos előrelátható volt a Neisseria egy újabb rezisztens törzsének kialakulása. Hiszen a gonorrhoea ellen a 40-es évek óta többnyire ugyanazokat az antibiotikumokat használják, nem csoda, hogy a baktériumnak volt ideje ellenállóbb törzzsé alakulnia.
A betegségről érdemes feleleveníteni az alapvető ismereteket. Igen fertőző kór, de kizárólag nemi úton terjed, tehát például cseppfertőzéssel nem lehet átadni. Érdekes módon a férfi jobban fertőzi a nőt, mint fordítva, viszont az erősebb nemben általában súlyosabbak a tünetek: a vizelés fájdalmassá válik, viszkető, égő érzés kíséri, és a húgycsőből fehér váladék ürül. A húgycsőgyulladás átterjedhet a prosztatára és a herékre. Nőknél kevesebb panaszszal jár, sőt a hölgyek 50 százaléka tünetmentes marad (ez a férfiakkal is előfordul, de „csak” 25 százalékban), és a kezeletlen kankó a női nemi szerveket is megbetegítheti. A kór nem életveszélyes – de a kezeletlen, krónikus esetek meddőséget okoznak. Szüléskor az újszülött is megfertőződhet, és ennek –a laikus számára talán nem eléggé ismert – veszélye van: a gyermek megvakulhat. Ugyanis a baktérium rendkívül súlyos lefolyású kötőhártya-gyulladást okozhat, amikor a magzat áthalad a szülőcsatornán. Szerencsére ezt a veszélyt Magyarországon (is) gyakorlatilag kiküszöbölték. Igen egyszerűen: a világrajövetelt követően minden újszülött kötelezően olyan szemcseppet kap, amely megakadályozza a fertőzés kialakulását.
Dr. Unemo szerint rossz jel, hogy elsőnek Japánban jelent meg az új, rezisztens H041 törzs, mert a távol-keleti országból már többször indultak ki gonorrhoeát okozó, antibiotikumoknak ellenálló törzsek, amelyek gyorsan elterjedtek más országokban is. Az új baktériummutáns már a cephalosporinszármazékoknak is ellenáll: az utóbbi egy olyan modern antibio tikum-csoport, amely eddig jó alternatívája volt a penicillinrezisztens Neisseria törzseknek. A tudósok szerint egyetlen antimikrobás szer adása már nem elegendő, kombinációban kell az antibiotikumot adni ellene.
Ha nem teszünk ellene, a baktérium tíz-húsz év alatt „körüljárja” a Földet. Folyik a versenyfutás az új kórokozók és az új antibiotikumok között. Nem állunk nyerésre.