Meglepetések a Merkúron

Az elmúlt években a bolygókutatókat nem érdekelte különösebben a Merkúr. A Naphoz legközelebb keringő bolygót szürke, kráterekkel szabdalt, a mi Holdunknál kissé nagyobb égitestnek tartották.

Az idén március közepén a bolygó körül pályára állt amerikai Mercury Messenger űrszonda adatai alapján azonban úgy tűnik, hogy a lenézett égitest sokkal színesebb, mint ahogy ezt eddig gondoltuk.

„A Merkúr nem a Hold” – jelentette be a csütörtöki sajtótájékoztatón Ralph L. McNutt, a NASA-misszió vezető kutatója. A Merkúrról a Földre továbbított nagy felbontású képeken például olyan formákat látni, mint sehol másutt a Naprendszerben – a néhány száz méter, esetleg néhány kilométer átmérőjű mélyedéseknek, világos foltoknak nincs éles peremük, és feltehetőleg nem becsapódással létrejött kráterekről van szó, hanem talán egykori vulkáni kitörések helyszínei lehetnek. A Merkúr ásványtani jellemzői is eltérnek a Holdétól, illetve abban is különböznek, hogy a Merkúrnak van mágneses mezeje, a Holdnak ellenben nincs.

A Mercury Messenger mérései szerint a bolygó mágneses mezeje jóval erősebb az északi féltekén mint a délin, ami a belső olvadt mag különös, aszimmetrikus felépítésére utal. Az új információk alapján arról is többet tudhatunk meg, hogy miként alakult ki és hogyan változott a Merkúr az elmúlt négy és fél milliárd évben. Ezen információk alapján pedig közelebb jutunk a kőzetbolygók és az esetleges élet kialakulásához.

Van olyan feltételezés, hogy a Merkúr egykor sokkal nagyobb volt mint most, csak éppen az elmúlt évmilliárdok alatt a Nap „leégette” róla a külső rétegeket. A NASA mérései szerint ezt nem igazolták vissza – a felszínen jelentős mennyiségű káliumot mutattak ki, ami nem maradhatott volna meg, ha igaz az elpárolgás elmélete. Egy másik koncepció szerint a Merkúr fémben gazdag meteoritokból állt össze, de a felszínen megfigyelt kőzetek összetétele ezt a feltevést sem igazolja vissza.

A Mercury Messenger egyéves küldetésének a negyedén van túl, de már ennyi idő eloszlatta azt a tévhitet, hogy a Merkúr unalmas hely, és hogy amit a NASA Mariner–10 űrszonda 1974-ben látott és az 1975-ös három megközelítésnél rögzített, annál több érdekesség nincs a bolygón.

A NASA által közzé adott képen a Merkúr két nevesített krátere látható
NASA's Mercury Surface, Space Environment, Geochemistry and Ranging spacecraft -- nicknamed Messenger's image titled "Toc-crater and Fugue" taken with the MDIS Narrow Angle Camera (NAC) on May 3, 2011 and released June 16, 2011 shows two named craters imaged by both MESSENGER and Mariner 10. Mercury's origins may be very different from its sister planets, including Earth, based on early findings that show surprisingly rich deposits of sulfur on the ground, scientists said Thursday. Early findings from the first spacecraft to orbit Mercury is forcing scientists to rethink how the planet closest to the sun formed and what has happened to it over the past 4 billion years. NASA's Mercury Surface, Space Environment, Geochemistry and Ranging spacecraft -- nicknamed Messenger -- is three months into a planned year-long mission. It has also uncovered evidence of a lopsided magnetic field and regular bursts of electrons jetting through the magnetosphere. REUTERS/NASA/Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory/Carnegie Institution of Washington/Handout (UNITED STATES - Tags: ENVIRONMENT SCI TECH) FOR EDITORIAL USE ONLY. NOT FOR SALE FOR MARKETING OR ADVERTISING CAMPAIGNS. THIS IMAGE HAS BEEN SUPPLIED BY A THIRD PARTY. IT IS DISTRIBUTED, EXACTLY AS RECEIVED BY REUTERS, AS A SERVICE TO CLIENTS
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.