Bőrén át táplálkozó hal

A csendes-óceáni nyálkahal az egyetlen bolygónk 50 000 tágabb értelemben vett gerinces állata között (a nyálkahalak igazából a primitív gerinceseknek, vagy inkább a valódi gerincesek közeli rokonának tartott gerinchúrosok közé tartoznak), amely mindig csukott szájjal eszik, egészen konkrétan a bőrén keresztül szívja fel a táplálékát.

Az új-zélandi Christchurch egyetemének kutatói kiderítették, hogy a nyálkahal elpusztult állattetemekhez simulva, vagy a tetem belsejébe bejutva szívja fel a tápanyagokat, mint egy sűrű, gazdag levest.

A különös táplálkozásmód elemzéséhez a kutatók megnyúztak egy csendes-óceáni nyálkahalat, legalábbis eltávolítottak róla egy darabka bőrt, majd betették egy tápanyagokban gazdag tengervizes folyadékba, egy másik darabot pedig egy nyálkahal testfolyadékát imitáló oldatba. A szirupos, gazdag levesben azt figyelték meg, hogy a bőr aktív transzporttal átengedi a tengervízben található aminosavakat, sőt minél koncentráltabb volt az oldat, annál nagyobb volt a tápanyagáramlás. A kísérletről a Brit Királyi Tudományos Társaság lapjában részletesen beszámolt Chris Glover, a kutatás vezetője. És hogy miért érdekes tudományos szempontból a nyálkahal táplálkozásmódja? Nemcsak azért, mert minden más gerincesétől eltérő, hanem azért is, mert az alacsonyabb rendű állatok esetében több fajnál is megfigyelhető, és segíthet felderíteni a gerinces emésztőrendszer kialakulásának mikéntjét.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.