Élet a magányos bolygókon
A csillagok együttes gravitációs hatása az ilyen bolygó pályáját folyamatosan megváltoztathatja, illetve az ún. gravitációs paritytyahatás révén a bolygó sebességét oly mértékben felgyorsíthatja, hogy az végül elhagyja a csillagrendszert.
Magányos bolygó (vagy másképp vándorbolygó) tehát szép számmal előfordulhat a Tejútrendszerben és más galaxisokban. Sajnos arra a kérdésre, hogy hány ilyen bolygó létezhet, nem tudunk pontos választ adni, hiszen a jelenlegi technológiával még egyetlen hasonló égitestet sem fedeztek fel. Dorian Abbot és Eric Switzer, a Chicagói Egyetem kutatói, arra keresték a választ, hogy vajon az ilyen vándorbolygókon kialakulhat-e, fennmaradhat-e az élet. A válasz érdekében számításokat végeztek arra vonatkozóan, hogy víz milyen fizikai kritériumok teljesülése esetén maradna tartósan folyékony, legalább egymilliárd éven át az égitesten.
Mivel nincs csillag, ami megfelelő energiát sugározna a bolygó felszínére, ezért a víz folyékony halmazállapotának fenntartásáért a bolygó belső, geotermikus energiája felelne. Ahhoz, hogy megfelelő mértékű legyen a belső fűtés, a szakemberek szerint az égitest tömege a Föld tömegének körülbelül 3,5-szörösét kell, hogy elérje. Legalábbis, ha a Föld anyagi összetételével, a víz és kőzet arányával közel megegyező exobolygóval számolunk.
Ugyanakkor egy ilyen égitesten a víz csak a felszín, illetve egy vastag jégkéreg alatt, több tíz vagy több száz kilométer mélyen lehetne folyékony, hiszen a felszínen a világűr hidege miatt mindenképpen megfagyna. Más összetételű, víz-kőzet-arányú exobolygó esetén természetesen más mélység és más tömeg lenne minimálisan szükséges a víz fenntartásához. Például, ha a víz kőzethez viszonyított aránya a földinek mintegy tízszerese volna, akkor a folyékony állapot fennmaradásához már elegendő lenne egy egyharmad földtömegű bolygó is.
A Naprendszerben több égitestet is ismerünk, melynek vastag kérge alatt globális óceán valószínű. A legismertebb ezek közül a Jupiter Europa nevű holdja, melynek körülbelül 100–110 km mély óceánját 20–30 km vastag jégkéreg zárja el a külvilágtól. A holdon a víz mennyisége nagyobb a Föld teljes vízkészleténél. Másik példa a Naprendszer legnagyobb holdja, a Ganymedes, szintén Jupiter-hold. Pontos ismereteink még nincsenek a Ganymedes esetében csak valószínűleg létező óceánról, mert a hold jégkérge túl vastag ahhoz, hogy megbízható modelleket alkothassunk.
Az egyik legérdekesebb példa pedig a vastag nitrogénlégkörrel rendelkező, Szaturnusz körül keringő Titán, melynek felszínére 2005-ben egy űrszonda is leereszkedett. 200–250 kilométeres kérge alatt egy 100–200 kilométer vastag óceán rejtőzhet, amely víz és ammónia keveréke lehet. Az élet kialakulásához így a Titán lehet a legfigyelemreméltóbb égitest. A Titán vízkészlete (ha az óceán valóban létezik) nagyobb lehet, mint a Naprendszer égitestjein található folyékony víz összesen.
Az Europa, a Ganymedes és a Titán felszíne alatt létező, illetve feltételezett globális óceánokat azonban nem a hold saját belső fűtése, hanem központi bolygójuk, ún. árapályhatása tartja fenn. Így ha valamilyen módon elszakadnának a bolygótól, vizük hamar befagyna.
A két kutató elmélete mindenképp érdekesnek nevezhető, hiszen megmutatták, hogy az életet nemcsak más naprendszerekben, hanem magányos bolygókon is feltételezhetjük. Már csak találni kell egyet...