Tönkölyre épített gazdálkodás

„Ötven tehénnel nem lehet az egész országot tejjel ellátni. Ha valakinek ez mégis sikerül, az csal” – mondja Vidák Miklós.

Az általa vezetett Galgafarm háromszáz hektárja Budapesttől alig ötven kilométerre található. Kistérségi gazdálkodásra törekednek: arra, hogy a környező településeket ötven kilométeres körzetben egészséges élelmiszerrel lássák el. A csaknem húsz éve működő farmon alapítása óta vegyszermentes a termelés és a feldolgozás. Az itt előállított élelmiszereket a biotermelést is vizsgáló ellenőrzésnek vetik alá, de még soha nem találtak hibát.

A föld tápanyagpótlását például műtrágya helyett amerikai ötleten alapuló, magyar fejlesztésű módszerrel előállított természetes humusszal oldják meg. Egy speciális gilisztafaj, az Eisenia fetida és szimbiontabaktériumok segítségével istállótrágyából tápanyagokban gazdag, morzsás szerkezetű humuszt „gyárt”. Az így trágyázott, jó minőségű talajba hagyományos tönkölybúzát vetnek, amelynek termesztése a hagyományos búzáénál kevésbé jövedelmező, ám amely sokkal egészségesebb.

Mivel e gabona magjának mintegy 40 százaléka pelyva, jó másfél kiló szükséges belőle egy kiló liszt előállításához. Az állatok is csak természetes, stimulálószer-mentes élelmet kapnak, így a húsukba sem épül be semmilyen méreganyag.

Az állattartás természetes körülmények között zajlik. Itt egy tehén naponta átlagosan tizenhat liter tejet ad, ezzel nem tudja felvenni a versenyt a hormonokat nyelő tehenekkel, viszont a tej minősége kimagasló. A Galgafarmon nem elsősorban a haszonra törekednek, hanem, hogy egészséges élelmiszert állítsanak elő.

 

Mintegy 40 százaléka pelyva
Mintegy 40 százaléka pelyva
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.