Videojáték segíthet érkatasztrófák után
Stroke, mondják röviden angolul, míg nekünk sok, mára lassan kikopó szavunk is van rá: gutaütés, szélütés, agyszélhűdés, agyi infarktus, s ha az az ér el is pattan, agyvérzés. Ez utóbbit használja a köznyelv leggyakrabban, ha nem is mindig jogosan. Azzal is tisztában van a legtöbb ember, hogy ilyen agyi események után sok esetben féloldali kisebb-nagyobb fokú bénulás, mozgáskorlátozottság lép fel, ami rendszerint igen lassan javul. A mai kor orvosi ellátása megmenti a beteg életét, de életminőségük bizony rossz lehet. Játsszunk videojátékot, tanácsolja erre Sergei V. Adamovich, a New Jersey Institute Technology (USA) kutatója, akinek laboratóriumába rendszeresen érkeznek a stroke-os betegek, hogy interaktív videojáték segítségével próbálják meg visszanyerni kezük mozgási-koordinálási képességét. A résztvevők karját egy robotkarhoz rögzítik, ami segíti a legyengült testrészt, és speciális kesztyűt viselnek. Miközben a virtuális környezetben végrehajtják a különböző feladatokat, pl. egy pohár megérintése, felemelése, egy szög beverése vagy zongorázás, a speciális kesztyűnek köszönhetően a kutatók az ujjak mozgását figyelhetik meg. A kemény gyakorlás – két héten át napi 3 óra a hét öt napján – az egyre bonyolultabbá váló feladatsor még azok esetében is javulást eredményezett, akiknél az a bizonyos agyi esemény évekkel ezelőtt történt.
A kutatók azt szeretnék, ha kísérleteikben 25 és 80 év közöttiek, azaz fiatalok és öregek egyaránt részt vennének, hogy bebizonyíthassák, amikor a javulás mértékéről van szó, a kor nem számít. Még sok feladat megoldandó. Azt is ki kell deríteni például, mi hatásosabb, ha az ujjakat és a kart együtt vagy külön dolgoztatják. Azt azonban már mágneses rezonancia (MRI) vizsgálatokkal igazolták, hogy a virtuális térben történő gyakorlatok agyterületek közötti valódi kapcsolatok erősödését segítik elő, a javulás nem véletlen.
Szent-Györgyi Albert szerint egy tudóst az különböztet meg másoktól, hogy ha ugyanazt nézi is, mást lát. Szerencsénkre, a videojátékokban Adamovich és munkatársai meglátták azt a „mást”.