A szerencse online is függőséghez vezet

Mostanában egyre elterjedtebb az otthon kényelmesen játszható internetes szerencsejáték. Egy 2010-ben végzett kutatás adatai szerint a felnőtt magyar lakosság 1,2 százaléka, azaz mintegy százezer ember szerencsejáték-függő, és százezerre tehető a veszélyeztetettek száma – tudhattuk meg Tulik Ágnestől, a magyar legális szervező, a Szerencsejáték Zrt. szóvivőjétől.

Az „online szerencsejátékok” kifejezésre a keresőben több százezer találat érkezik, angol kulcsszavas keresésre ennek sokszorosa között is tévelyeghet a kalandvágyó felhasználó.

Ezek az oldalak könnyű élményt ígérő játékokkal várják az odatévedőt. A játékportálok készséges, egyszerű nyelvezetű, jobbára vizuális ingerekkel operáló alkalmazásokból állnak. Egy részüket közvetlenül böngészőből is lehet indítani, de van, ahová némi telepítés után léphetünk csak be.

Ezek a játékok jellemzően gyors válaszidejűek, az interneten 24 órán át elérhetők. Az is tudatos fejlesztés eredménye, hogy folyamatosan úgymond „nyerésközeli élményt” érezzen a felhasználó, demégse nyerjen. Groteszk módon ellenőrzi néhány oldal a felhasználók életkorát: a bejelentkezéskor kéri, hogy igazolja nagykorúságát a felhasználó. Igaz, ehhez egy kipipált négyzet elég is...

„A szerencsejáték-függőség kialakulása jellegzetes. Ennek az online változata annyiból más, hogy könnyebb elindulni – mondja Tóth Dániel, a Napszikra Stúdió fiatal pszichológusa, aki szinte egyedülálló módon, terápiás beszélgető csoportfoglalkozásokat indít Budapesten a számítógépes játékok megszállottjainak.” –A szerencsejáték sajátja, hogy a veszteség érzete elenyésző a lehetséges nyereséghez képest. A függőség hátterében gyakran aktuális, családi problémák vagy éppen gyermekkori sérelmek állnak.

Demetrovics Zsolt, a téma szakértőjének számító szakpszichológus lapunknak elmondta: a látszólag otthonülő, családjával élő szerencsejátékos a drogosokhoz hasonlóan egyfajta módosult tudatállapotot keres és talál a játékkal, annak ellenére, hogy nem visz be kémiai anyagot a szervezetébe. Sokszor nehezen ismerik be az érintettek, hogy függőkké váltak, az állapotot sokáig fent tudják tartani, anyagi lehetőségeik függvényében persze.

Megoldást nyújthat a függőségre a Névtelen Szerencsejátékosok (Gamblers Anonymous, GA) szervezete, a szerencsejáték-függők Magyarország több pontján elérhető önsegítő csoportja.

Dr. Németh Gábor, a Szerencsejáték Zrt. kereskedelmi és játékszervezési igazgatója sajtótájékoztatón elmondta: az elmúlt években az online szerencsejáték egyre nagyobb teret nyert Magyarországon, melynek igazi veszélyeztetettjei a fiatalok, a 18 év alatti korosztály.

A magyar legális szervező, egy nemzetközileg e célra kifejlesztett szoftverrel, az ún. GAM-GaRD-dal tíz tulajdonság mentén vizsgálja az egyes játékokat. (pl. a fordulók gyakorisága, a nyeremény mértéke, a „majdnem nyerés” érzékeltetése stb.) Ha a szoftver szerint túlzottan kockázatos a játék, nem vezetik be a piacra.

Tovább segíti a függővé még nem vált, de azért óvatos játékosok védelmét, hogy az interneten játszható szerencsejátékoknál ma már olyan szoftvert alkalmaznak a felelős játékszervező lottótársaságok, amivel a játékos meghatározhatja, hogy mennyi pénzért játszik és mennyi ideig. Később aztán hiába fogja el a játék heve, a rendszer ezt a határt nem engedi túllépni. A 18 év alattiak nem játszhatnak, már a belépést korlátozzák.

Szakemberek, dr. Demetrovics Zsolt pszichológus és csapata szerkeszti és gondozza a „Dr. Info” honlap aloldalát, a www.eski.hu/jatekfuggoseg/ cí men, ahol a játékfüggőséggel kapcsolatos kérdésekre adnak választ.

Megelőzésként pedig akár az iskolákba, könyvtárakba is elmennek azok az oktatók, trénerek, akik a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat, mint a Safer Internet program magyarországi koordinációjáért felelős szervezet keretei között dolgoznak. Ingyenes foglalkozásokat tartanak diákok, tanárok, szülők számára a biztonságos internet- és mobilhasználatról. A szolgálat szakembereihez is bátran fordulhat gyerek és felnőtt egyaránt ingyenes segítségért, jótanácsért. www. kek-vonal.hu/emil, tel: 116 111, chat.kek-vonal.hu.

A becslések szerint az illegálisan működő online póker, online fogadás és online kaszinó oldalak forgalma a 100 milliárd forintot is meghaladja Magyarországon, ez az összeg teljesen láthatatlanul mozog a szervezők és a játékosok között, ami számos, többek közt pénzmosással, adócsalással, játékfüggőséggel kapcsolatos aggályt vet fel” – véli dr. Németh Gábor igazgató.

Idén talán megszülethet egy teljesen új szerencsejáték törvény, ami felválthatja az eddigi, számtalanszor toldozott-foldozott 1991-es jogszabályt. A törvény reményeik szerint konkrétan meghatározhatná az online szerencsejátékok (fogadás, kaszinó, póker) szervezésének feltételeit, előírásait – tette hozzá dr. Németh Gábor.

A veszteség érzete elenyésző
A veszteség érzete elenyésző Fotó Kocsis Zoltán
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.