Lendület már az egyetemeken is
Magyarországon ezer munkavállalóra átlagosan csupán négy, négy és fél kutató jut, míg az Európai Unió tizenöt tagállamában ez a szám tíznél magasabb. Pálinkás József akadémiai elnök szerint a magyar kutatói állomány az előnytelen körülmények ellenére még mindig versenyképes. A felfedező kutatásokban a magyar tudósok jól teljesítenek, az utánpótlással azonban egyre súlyosabb gondok vannak. Annak érdekében, hogy Magyarország helyt tudjon állni a nemzetközi tudományos, intellektuális és oktatási versenyben, a kutatói pályát vonzóvá kell tenni.
Ennek érdekében indította el 2009-ben Pálinkás József a Lendület programot akkor még 250 milliós támogatási kerettel. Ez az összeg a tavalyi kiíráskor sem változott. A kormányváltás következményeként a most meghirdetett új pályázatok finanszírozására már 600 millió forint jut. A korábbi pályázatokkal együtt az Akadémia ebben az évben 1,1 milliárd forintot fordít a programra. A cél a világ élvonalába tartozó tehetséges fiatal kutatók hazai előrelépési lehetőségeinek támogatása és elvándorlásuk megállítása.
2009-ben 28, 2010-ben 22 pályázat érkezett a felhívásra.
2009-ben öt, 2010-ben hét kutatócsoport alakult. A kutatócsoportok vezetői között található fizikus-csillagász, vegyész, fizikus, matematikus, biológus, kutatóorvos, agykutató és közgazdász is. Az Akadémián 2010 októberében megtartott beszámolóik alapján a bírálatokra felkért tudósok mind az öt, 2009-ben létrehozott kutatócsoport teljesítményét elismerésre méltónak találták, és javasolták a megkezdett programok további akadémiai finanszírozását. A pályázat nyertesei által létrehozott kutatócsoportok számos rangos folyóiratban publikálták tudományos eredményeiket, és külső pályázatokon összességében több támogatást nyertek el, mint amennyit az Akadémiától kaptak.
Újdonság, hogy idén a Lendület programot az Akadémia az egyetemekre is kiterjesztette. Szintén változás, hogy a kutatócsoportok vezetésére jelentkezők két kategóriában pályázhatnak, életkoruknak megfelelően. Az egyikben önálló kutatói pályájukat kezdő, 30–40 év közötti, kiemelkedő és egyre növekvő teljesítményt mutató, ígéretes fiatal kutatócsoport-vezetők pályázatait várja az Akadémia elnöke. A másik kategóriában sikeres, már önálló kutatói pályát folytató, 35–45 év közötti, a nemzetközi mezőnyben is tartósan kiemelkedő teljesítményű, profeszszori kiválóságú vezető kutatók adhatják be pályázataikat. A programban elnyerhető maximális összeg évi 60 millió forint, azaz ha mindenki hatvanmilliót kap, akkor idén tíz új csoport alakulhat.
A gazdasági élet szereplői folyamatosan tesznek felajánlásokat nyertes kutatók kutatócsoportjainak támogatására. Tegnap jelentették be, hogy a legnagyobb nemzeti energetikai vállalat, a Magyar Villamos Művek Zrt. évi ötmillió forinttal támogatja a 2010-ben pályázatot nyert Gali Ádám fizikus napelemekkel összefüggő kutatásait. Gali Ádám nem lehetett jelen, mert a floridai egyetem nagymágneses laboratóriumában kutat. Gali Ádám olyan költséghatékony és környezetbarát, úgynevezett harmadik generációs napelemek kifejlesztésén dolgozik, amelyek nagymértékben javíthatják a jelenlegi napelemek hatásfokát.