Olvasó robotok
Ingmar Posner, az Oxfordi Egyetem robotkonstruktőre olvasni szeretné megtanítani „teremtményeit”, vagyis robotjai a környezetükben föllelhető feliratok elolvasásával módosítanák a feladataikat.
A digitális képek szövegtartalmának felismerését már régen megoldották, többek között a magyar Recognita szoftver segítségével. A különböző nyelveken írott szövegek fordítására is vannak programok, így minden adott ahhoz, hogy egy robot memóriájában szöveghűen jelenjen meg az „írás a falon”. Posner teremtményeinek tehát egyedüli, de pokolian nehéz feladata az elolvasott információ értelmezése és az annak megfelelő cselekvés. Az OPEN (kinyitás) például az esetek többségében egy kilincs lenyomását és az ajtó előretolását jelenti. Egyszerűbbek az irányváltoztatásra utasító szavak, amelyek a továbbhaladást segítik. Bonyolult kifejezések esetében gyakran már a fordítóprogram is zagyvaságot produkál, ami félbehagyott vagy ellentétes műveletsorokat indíthat el egy ilyen „olvasó” robotnál.
Az oxfordi kutatók a következő stratégiát alkalmazták a szövegek tudatosításánál: első lépésben magát az írást kell azonosítani egy képen. Posner és munkatársai rájöttek, hogy egy szöveg többnyire egy egyszínű alapon megjelenő, attól eltérő színű vonalak vagy pontok sorozatát jelenti. Ha ezekből az írásfelismerő értelmes szavakat formál, akkor „munkába áll”Marge, a szótár- és helyesírás-ellenőr robot. Marge kijavítja az esetleges helyesírási hibákat és megpróbálja azonosítani a neveket is. Ennek érdekében fellép az internetre és az ismertebb hírportálokon (BBC online, International Herald Tribune stb.) olyan kulcsszavakat keres, amelyek gyakran előfordulnak a keresett névvel együtt. Lehet pl. bank, étterem, sportklub vagy mobiltelefon társaság neve a kérdéses név. Posner véleménye szerint Marge nagy pontossággal képes olvasni és értelmezni az utcákon vagy épületeken belül található írásos információkat.
Az olvasórobot a jelenlegi fejlettségi szinten veszélyes helyeken, például égő épületekben történő mentés során lehet hasznos. Az épület alaprajza a legritkább esetben áll rendelkezésre és a falakon, ajtókon található feliratok elolvasása segíti a mentőrobotot az előrehaladásban. A „Robotika” nemzetközi szaktekintélyei lelkesen üdvözölték az oxfordi team eredményeit és jelentős lépésnek tartják a távoli cél, az önállóan tevékenykedő robot kifejlesztése irányában.