Emberré válás fogas kérdéssel

Izraeli régészek négyszázezer éves fogakra bukkanktak, amelyek állításuk szerint egykoron egy Homo sapiens állkapcsában ültek. Ha igaz a feltevésük, akkor a modern ember az eddig hittnél sokkal korábban létezett.

A Tel-avivi Egyetem kutatói Izrael középső vidékén folytatott ásatások során találták a hozzávetőleg 400 ezer éves fogakat – ez azért meghökkentő, mert a Homo sapienstől származó eddigi legrégebbi lelet fele ennyi idős. A kutatók szerint további vizsgálatokra van szükség a lelet pontosabb megismeréséhez. Amennyiben beigazolódik, hogy a fogak valóban 400 ezer évesek, az „megváltoztatná az evolúció teljes képét”. Elfogadott elméletek alapján ugyanis a Homo sapiens Afrikából származik, és onnan vándorolt más kontinensekre. A Cambridge-i Egyetem szakértője szerint a lelet jelentős, de nagyobb a valószínűsége annak, hogy a fogak a Neander-völgyi embertől, a Homo sapiens régen élt rokonától származnak.

A Homo sapiens Kordos László, a Magyar Állami Földtani Intézet őslénykutatója szerint is 200 ezer évvel ezelőtt Afrikában, a mai Etiópia területén jöhetett létre. Az izraeli leletek korrekt kormeghatározása tehát nagyon fontos, de nem perdöntő, ugyanis a mai technikákkal csupán fogakból nem lehet egyértelműen elkülöníteni a Neander-völgyit és a Homo sapienst. Amúgy is van számos lelet, ami sehogysem illik az előtte, majd utána élt lények láncolatába.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.